• Radim Šlezingr
  • 15.06.2021

Pandemie pohledem oceňovaného doktoranda ITF Romana Vondrouše v Opavě!

Galerie se opět otevřely a lidé tak mohou po dlouhé době opět kulturně žít. Mezi díla, která v Opavě jistě stojí za podívanou, patří fotografie doktoranda Institutu tvůrčí fotografie Romana Vondrouše, jenž ve středu 16. června v 17.00 v Galerii Eisler (Obecní dům v Opavě) představí svůj pohled na koronavirovou situaci v České republice.
  • 11.06.2021

Tradice a experiment: Americká židovská próza v období modernismu

Tato studie se zaměřuje na proměny americké židovské prózy v období modernismu, tj. od druhé dekády 20. století do konce druhé světové války. Cílem této literárněhistorické publikace je podat ucelenější obraz americké židovské prózy zejména ve 20. a 30. letech 20. století, který by dopomohl nejen k lepšímu uchopení různorodosti nejen americké židovské literatury, ale americké literatury obecně. Vzhledem ke skutečnosti, že značná část těchto autorů není příliš známá, je větší pozornost věnována spíše samotným textům než kritickým teoriím. Vzhledem k rozsáhlosti tématu se studie zaměřuje pouze na ta díla a autory, která vnesla do americké (židovské) literatury nová témata, postavy nebo vypravěčské postupy.
  • 07.06.2021

Nenechte si ujít přímý přenos koncertu Essential Changes z DOXu

V pondělí 7. 6. v 19.30 proběhne streamovaný přímý přenos koncertu Ostravského centra nové hudby z pražského Centra pro současné umění DOX nazvaný Essential Changes. Přímý přenos a jeho stream jsou absolventským projektem studentů navazujícího magisterského studia oboru Audiovizuální tvorba Jana Spisara a Arnošta Holana.
  • 07.06.2021

Další střípek ze života Napoleona Bonaparta

V květnu letošního roku uplynulo 200 let od úmrtí jednoho z největších vojevůdců všech dob Napoleona Bonaparta. K této příležitosti vydal pedagog Ústavu historie PhDr. Marian Hochel, Ph.D., knihu s názvem Vivant Denon a kouzlo empíru: Napoleonova hvězda, která oživuje duši. A nejen o ní jsme si s opavským historikem popovídali.
  • 03.06.2021

Soutěže ve čtení a dramatizaci německého textu znají své vítěze

Dne 27. května 2021 se uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů soutěží pro žáky základních a studenty středních odborných škol a gymnázií „Lesewettbewerb“ a „Dramawettbewerb“. Organizátoři se popasovali s protiepidemickými opatřeními, upravený formát přilákal nové účastníky.
  • Radim Šlezingr
  • 26.05.2021

Opava ožije divadlem. Studentský festival Na cestě! přichází do Dvořákových sadů

A je to tady! Čtrnáctý ročník festivalu Na cestě! má své konečné datum. Dlouho očekávaný studentský festival se uskuteční ve dnech od 9. 6. do 10. 6. 2021 v netradičních venkovních prostorách. Arkády ve Dvořákových sadech se na dva dny promění ve festivalové jeviště a nabídnou všem divákům i kolemjdoucím produkci studentů kulturní dramaturgie.
  • 24.05.2021

Umělcem v Bělorusku – debata s běloruským spisovatelem Sjarhejem Kalendou

Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby a Ústav bohemistiky a knihovnictví ve spolupráci s Ambasádou nezávislé běloruské kultury zvou na debatu se spisovatelem, redaktorem a výtvarníkem Sjarhejem Kalendou. Debata proběhne on-line na FB profilu Filozoficko-přírodovědecké fakulty a to 27. 5. 2021 od 10.00 hodin. Debatu moderuje literární historik a básník Jakub Chrobák.
  • 18.05.2021

Živý stream Dne otevřených dveří

Na sobotu 22. května 2021 jsme si pro vás od 10:00 připravili netradiční Den otevřených dveří, který budeme živě vysílat na facebookové stránce FPF.
  • 18.05.2021

Oddělení Kulturní dramaturgie iniciovalo inspirativní diskuzi na téma organizace festivalů nejen v době pandemie

Festival nejen v době pandemie (na univerzitách i mimo ně) – tak zněl název on-line konference, kterou připravili studenti a pedagogové oddělení Kulturní dramaturgie Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Setkání, kterého se se svými příspěvky zúčastnili pořadatelé několika prestižních festivalů z celé České republiky, proběhlo ve středu 12. května 2021 prostřednictvím platformy MS Teams.
  • 17.05.2021

Nový díl Ostravských kulturních stop se věnuje unikátní knize Viktora Koláře a Jaroslava Žily

V rámci spolupráce Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby a ostravského spolku Fiducia vzniká seriál Ostravské kulturní stopy. Jde o jakousi filmovou kulturní kroniku města, jež pátrá po zajímavých místech spjatých se zásadními, zatím však nepříliš známými či medializovanými kulturními fenomény Ostravy.