• 01.04.2020

Třicet let FPF – slavte s námi!

Nástup devadesátých let přinesl do tehdejšího Československa svěží energii a zcela novou atmosféru.
  • 30.03.2020

Na FPF šijí roušky pro potřebné

Zaměstnanci fakulty šijí roušky pro potřebné a budou k dispozici pro všechny zdarma od 2. dubna na vrátnici Masarykova tř. 37.
  • 26.03.2020

Libor Martinek: „Jsem především literární historik a překládání nebo veršotepectví se věnuji jako koníčku.“

Docent české literatury na Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Libor Martinek je známou osobností.
  • Daniel Martínek
  • 26.03.2020

Vše na jednom místě. Spustili jsme novou stránku ke koronaviru

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí studenti, zažíváme společně dobu, která tady ještě nebyla a s jakou nemají zkušenosti ani naši rodiče. Slezská univerzita se společně s celou republikou a světem ocitla v situaci, jakou nikdo nepamatuje. Situací, která je mimořádně stresující pro všechny, kdo s novým virem bojují v první linií, a také náročná pro nás všechny: studenty, vyučující, zaměstnance i naše rodiny a blízké. Společná hrozba v nás všech odhaluje ochotu pomáhat druhým a naše myšlenky především upínají k těm, kteří jsou samotnou nemocí ohrožení nejvíce.
  • Ondřej Honka
  • 23.03.2020

Provoz objektů ve správě FPF od 24.3.2020

V souvislosti s vývojem opatření přijímaných k zamezení šíření koronaviru COVID-19 v České republice se dále upravuje provoz objektů ve správě Filozoficko-přírodovědecké fakulty od 24.3.2020 až do odvolání.
  • 23.03.2020

Co jsem nezapomněl. Křest pamětí Frana Směji

Ještě před vyhlášením karanténních opatření 11. března se uskutečnil v Kulturním zařízení Suché Lazce křest pamětí tamního rodáka Frana Směji – významného Slezana, autora nářeční poezie a populárních románů ze slezské vesnice.
  • 22.03.2020

Zapojit se do boje s koronavirem lze různě – třeba výpočetním výkonem

Zaměstnanci Fyzikálního ústavu v Opavě a Ústavu informatiky FPF v Opavě se zapojili do projektu Folding@home, který využívá výpočetní systém jednotek počítačů pro vývojové týmy léčiv. Zapojit se do projektu může každý, čímž podpoří zejména výpočty a simulace při výzkumu léčebných látek.
  • 19.03.2020

Kulaté výročí jednoho skvělého proslovu

V únoru 2020 uplynulo 30 let od slavného projevu Václava Havla v americkém Kongresu. Tehdy čerstvý prezident Československa se jím zapsal do historie jako jeden ze symbolů vítězství demokracie nad totalitou. Kulaté výročí návštěvy bylo na stejném místě připomenuto koláží ukázek ze zmíněného projevu a dokončovaného dokumentárního filmu „Tady Havel, slyšíte mě?“ a vzpomínkovou besedou. O tom, kdo v Kongresu před měsícem vystupoval a jak to s časosběrným snímkem vypadá, jsme si povídali s jeho autorem a pedagogem SU Petrem Jančárkem.
  • 18.03.2020

Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby zprovoznil internetovou vzdělávací televizi

Rozsviť si telku a posviť si na svět – tak zní motto internetové televize, kterou dnes zveřejnili pedagogové oboru Audiovizuální tvorba. Nová aktivita se jmenuje lucernaTV a nabízí vzdělávací filmy, záznamy debat či přednášky.
  • Martin Kůs
  • 16.03.2020

Nouzový provoz rektorátu Slezské univerzity

V souvislosti s vývojem opatření přijímaných vládou ČR k zamezení šíření koronaviru COVID-19 je provoz rektorátu Slezské univerzity až do odvolání převeden do nouzového režimu.