• 09.11.2023

Institut tvůrčí fotografie představil na mezinárodních fotografických festivalech v Bratislavě trojici výstav

Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě se už tradičně zúčastňuje mezinárodních festivalů Měsíc fotografie a OFF festival v Bratislavě. Pro 33. ročník Měsíce fotografie připravil dvě výstavy. V Open Gallery uvádí ve dnech 4. - 30. 11. 2023 výstavu "Uvnitř. 33. rok Institutu tvůrčí fotografie FPF SU", sestavenou z nejnovějších klauzurních, bakalářských, diplomových a disertačních prací, které jsou tematicky zaměřeny na vnitřní život a život nejbližších lidí, vztahy, intimitu, na rozličné formy autorské sebereflexe, introspekce či arteterapie. Její součástí jsou i autorské knihy a závěrečné teoretické práce a projekce 24 autorských souborů.
  • 08.11.2023

FPF se poprvé zapojí do Týdne humanitních věd

Připojte se k nám a během Týdne humanitních věd objevte nejnovější poznatky z oblasti humanitních a společenskovědních disciplín. Tato popularizačně-vzdělávací akce se koná na všech 11 filozofických a humanitních fakultách sdružených v Asociaci děkanů filozofických fakult po celé České republice od 13. do 17. listopadu 2023. Letošní téma, Blízko baroka, se odráží i v programu naší fakulty, která vám nabídne přednášky o digitálních nástrojích ke zpestření výuky, besedy o poezii nebo dramatický workshop.
  • 07.11.2023

Libor Martinek vydal knihu o karvinském rodákovi Gustawu Morcinkovi

V říjnu tohoto roku vyšla pod hlavičkou renomovaného polského nakladatelství ATUT nová kniha docenta Libora Martinka z Ústavu bohemistiky a knihovnictví. Monografie, kterou finančně podpořila Vratislavská univerzita, se zabývá osobností a literárním dílem karvinského rodáka Gustawa Morcinka (1891–1963). „Jedná se pravděpodobně o jednu z nejpozoruhodnějších postav polské literatury Těšínského Slezska 20. století,“ říká o tomto prozaikovi, dramatikovi, publicistovi a v neposlední řadě také vězni nacistických koncentračních táborů Libor Martinek.
  • 01.11.2023

Na prestižní konferenci v Řecku vystoupila též lingvistka ze Slezské univerzity

Doktorka Magdaléna Lapúniková z Ústavu bohemistiky a knihovnictví FPF SU se zúčastnila věhlasné mezinárodní konference funkčně zaměřených lingvistů, která se letos konala na Katedře filologie Peloponéské univerzity v řecké Kalamatě. Česká vědkyně mimoto vystoupila rovněž na výročním zasedání Mezinárodní společnosti pro funkční lingvistiku, kde prezentovala nejen Českou republiku, ale též Slezskou univerzitu.
  • 30.10.2023

Expozice Institutu tvůrčí fotografie na veletrhu Art Market Budapest

Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU v Opavě byl už potřetí pozván k účasti na jednom z největších uměleckých a fotografických veletrhů Art Market Budapest / Art Photo Budapest v Budapešti (https://amb.hu/).
  • 26.10.2023

Festival Na cestě se blíží!

17. ročník multižánrového Festivalu Na cestě, pořádaného studenty programu Kulturní dramaturgie v divadelní praxi Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, se blíží a slibuje tři dny plné hudby, divadelních představení, zábavy a workshopů! Začíná již 31. října a potrvá do 2. listopadu 2023.
  • Karin Martínková
  • 25.10.2023

Akademický den Slezské univerzity přinesl novinky i ocenění

Včera, tj. 24. 10. 2023, se v Opavě uskutečnil Akademický den, který slavnostním způsobem tradičně otevírá nový akademický rok. V překrásném prostředí kostela sv. Václava se s akademickou obcí Slezské univerzity sešli jak představitelé českých vysokých škol a vědeckých institucí, tak zástupci měst, kulturního, společenského i církevního života a pozvání přijali i zástupci kraje.
  • 23.10.2023

FPF se opět zapojí do Týdne Akademie věd ČR

První listopadový týden se na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě ponese v duchu vědy, kultury a objevování nových poznatků. Ve dnech od 6. do 11. listopadu 2023 se opět staneme součástí celorepublikového popularizačního festivalu Týden Akademie věd ČR, během něhož jsme pro vás připravili řadu přednášek, interaktivních workshopů a komentovanou prohlídku fakultní budovy na Masarykově třídě.
  • Karin Martínková
  • 23.10.2023

Festival Ji.hlava zahájí dlouho očekávaný film našeho pedagoga P. Jančárka

Sedmadvacátý mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava zahájí světová premiéra snímku Tady Havel, slyšíte mě? režiséra a pedagoga naší univerzity Petra Jančárka. Snímek režiséra, zvaného „Havlův filmař“, nabídne dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla.
  • 20.10.2023

Docent Pelc z ÚHV byl nominován na Cenu předsedy GA ČR

Od roku 2003 uděluje Grantová agentura České republiky (GA ČR) Cenu předsedy GA ČR vybraným řešitelům za jejich mimořádné výsledky v oblasti základního výzkumu, dosažených v rámci grantových projektů za předchozí kalendářní rok. Mezi nominovanými výzkumníky a projekty, které byly předloženy k ocenění Ceny předsedy GA ČR, byl i vedoucí Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, doc. Mgr. Martin Pelc, Ph.D., za projekt s názvem Sport jako podívaná: Zrod sportovního diváctví a fanouškovství v českém prostředí (do roku 1945).