• 02.01.2024

V Ostravě se křtila publikace o Divadle loutek, autorkou je Pavla Bergmannová

V pátek 15. prosince 2023 se v Divadle loutek Ostrava uskutečnily oslavy 70. výročí jeho vzniku. Slavnostní večer, během kterého čekala na návštěvníky vernisáž výstavy dosud nepublikovaných fotografií z 50. let a netradiční inscenovaná prohlídka divadla a jeho zákulisí, vyvrcholil křtem knihy reflektující poslední desetiletí této ostravské divadelní instituce.
  • 24.12.2023

PF 2024

Vážení a milí přátelé a příznivci, kolegové a studenti
  • Karin Martínková
  • 22.12.2023

K uctění obětí střelby na FF UK lze využít univerzitní pietní místa

V reakci na tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze informujeme:
  • 21.12.2023

Prohlášení děkanky k událostem na FF UK v Praze

Děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty prof. Irena Korbelářová se připojila k prohlášení, které vydala v souvislosti s tragickými událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze ze dne 21. prosince 2023 Asociace děkanů filozofických fakult, jejíž je členkou.
  • Lenka Kendeová
  • 21.12.2023

Vyjádření rektora naší univerzity k dění na FF UK

Vyjadřuji svou hlubokou soustrast s aktuálním tragickým děním na FF UK. Ve chvíli, kdy jsme již všichni podvědomě naladěni na pokoj, radost a lásku, nás zasáhlo zlo. Moje myšlenky směřují k těm, kteří ztratili svůj život a k těm, kteří přišli o své milované. V srdci jsem s těmi, kteří v tuto chvíli bojují o život v nemocnicích. Za celou komunitu naší univerzity vyjadřuji zármutek nad tímto činem, který navždy ovlivnil osud mnoha lidí i celé naší společnosti. Tomáš Gongol, rektor SU
  • 13.12.2023

Výstava Ústavu archeologie přiblížila život v neolitu

V neděli 19. listopadu skončila krátkodobá výstava (vernisáž proběhla 20. 9., od 21. září byla výstava přístupná i veřejnosti), kterou uspořádalo Regionální muzeum v Litomyšli ve spolupráci s Ústavem archeologie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. O její povaze a cíli vypovídá jednoznačně již název „Po stopách nejstarších zemědělců. Neolit na Litomyšlsku a Moravskotřebovsku ve světle nejnovějších nálezů“. Snažila se veřejnosti přiblížit období mladší doby kamenné (6. a 5. tisíciletí př.n.l.) a způsob života v této epoše.
  • 08.12.2023

Uvolněte mysl a pusťte si novou epizodu Pavillonu – o józe

V dnešní uspěchané době je důležité najít si čas na odpočinek a klid. K tomu vám vynikajícím způsobem může pomoci jóga, o níž pojednává nejnovější epizoda podcastu Pavillon.
  • 07.12.2023

Studentům FPF ze své nové tvorby četl oceňovaný básník a prozaik

Filozoficko-přírodovědecká fakulta na konci listopadu přivítala uznávaného básníka a prozaika Pavla Kolmačku. Na akci z cyklu Setkání s dobrým slovem, který pořádá Ústav bohemistiky a knihovnictví, autor představil svou nejnovější knihu Canto ostinato (Triáda 2023). Román s podtitulem Listopad, prožitky blízké zimy pojednává o smrti blízkého člověka, ale také o cestách pozůstalých, kteří se s jeho odchodem snaží vyrovnat. Jedním z témat knihy je snaha o pochopení vlastního místa v životě a také o přijetí výchozích podmínek, které mnohdy nelze ovlivnit.
  • 06.12.2023

Studenti prvních ročníků byli pasováni do cechu archeologického a historického

Ve čtvrtek 30.11. se konala již tradiční akce pasování studentů prvních ročníků do cechu archeologického a historického. Letos po odmlce opět spojili síly studenti Ústavu archeologie a Ústavu historických věd a společně se zástupci Archeologického klubu studentů FPF a opavskou pobočkou Sdružení historiků ČR (Historický klub 1872) pod dozorem Mgr. Petra Rataje, Ph.D., který byl jejich poradním orgánem, připravili úžasnou akci plnou uvolněné atmosféry.
  • 05.12.2023

Přednášky ze Slovenské akademie věd na Ústavu archeologie

Dne 28.11 2023 se uskutečnily přednášky dvou významných zahraničních archeologických osobností ze Slovenska. Pozvání, vedoucího ústavu doc. Vratislava Janáka, přijali prof. Václav Furmánek a dr. Rudolf Kujovský, který se nejprve ujal slova.