• 05.02.2024

Vyšlo nové číslo odborného časopisu Acta Historica Universitatis

Na konci roku 2023 vyšlo již šestnáctého číslo odborného historického časopisu Acta Historica Universitatis Silesianae Opaviensis, který vydává Ústav historických věd.
  • Lenka Kendeová
  • 30.01.2024

Další série filmových zpovědí Voices of Meltingpot nese rukopis naší univerzity

Na konci ledna bude mít premiéru třetí série cyklu Voices of Meltingpot, která nabízí originální filmové zpovědi předních hostů diskusního fóra Meltingpot, které probíhá po boku Colours of Ostrava. O své osobní či profesní zkušenosti a myšlenky se tentokrát podělilo patnáct výjimečných osobností z Česka i zahraničí. Filmy vyrobil náš Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby, který se projektu ujal už potřetí.
  • 25.01.2024

Novým vedoucím ÚHV je prof. Jiří Knapík

Prof. PhDr. Jiří Knapík, Ph.D. byl počátkem ledna 2024 jmenován vedoucím Ústavu historických věd na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě. Do této pozice nastoupil již podruhé, jak tedy vnímá rozdíly od svého prvního zvolení před šestnácti lety a dnes? Ústav od té doby prošel významným vývojem, kam povedou jeho kroky nyní? Jaké má nový vedoucí ústavu cíle, na co bude klást důraz, a jaké byly jeho první kroky od nástupu? Odpovědi na tyto otázky naleznete v rozhovoru, který nám prof. Knapík poskytl.
  • 25.01.2024

Suchej únor: Sušíme i letos, sušíme ale s rektorem?

Uslyšíte-li v těchto dnech sousloví „Suchej únor“, pravděpodobně nepůjde o meteorologický termín. Tento výraz se v posledních letech totiž stává stále populárnějším v oblasti osobního rozvoje a zdraví. Suchej únor představuje měsíc, během kterého se lidé zcela dobrovolně zříkají konzumace alkoholu. Iniciativa Suchej únor pak má za cíl podpořit fyzické i duševní zdraví, zlepšit spánek a nabídnout čas pro reflexi nad vlastními návyky. A naše univerzita se s přáním motivovat ke zdravějšímu životnímu stylu své studenty, absolventy i zaměstnance připojuje již 4. rokem!
  • 18.01.2024

Artur Sommer – vzpomínka

Smutná zpráva o odchodu Artura Sommera mě zastihla poněkud nepřipraveného. Nestěžoval si a nenastoloval zdravotní téma do našich debat. Byl stále svěží mysli a vést s ním rozhovor bylo vždy potěšením. On už tu bohužel nebude a člověk přijde zase o jednu z posledních radostí.
  • 17.01.2024

Open Day na Institutu tvůrčí fotografie

Není lepšího způsobu, jak získat nejdůležitější informace o svém budoucím vysokoškolském vzdělání, než přijít v sobotu 20. ledna 2024 na Open Day Filozoficko-přírodovědecké fakulty a dozvědět se o studiu na Institutu tvůrčí fotografie! Pedagogové institutu vám např. poradí, jak docílit perfektního portfolia nebo jak se připravit na přijímací zkoušky. Konzultace budou probíhat od 9:00 hodin (prezence v 8:00 hodin) v budově na Bezručově náměstí 14 v Opavě a je nutné se na ně přihlásit.
  • 12.01.2024

STARS EU má za sebou náš interní Kick-off meeting

Ve čtvrtek 11. 1. 2024 proběhl zahajující STARS EU kick-off meeting, na kterém se sešli členové Slezské univerzity a potenciální zájemci o zapojení se do aliance. Účastníci byli vřele přivítáni prorektorem pro vědu a zahraniční styky prof. Danielem Stavárkem, jenž je také provázel celým programem setkání. Byly představeny jednotlivé work packages, jejich garanti a zastupitelé úkolů. Představitelé prezentovali již dosažené výsledky v určitých oblastech výzkumu a sdíleli další důležité kroky pro splnění stanovených cílů. STARS EU představuje pro Slezskou univerzitu možnost zapojit se do projektů a výzkumů aliance, a to nejen pro zaměstnance, ale i pro studenty, jež se také aktivně podílí na spolupráci. Interní komunikace tudíž patří mezi klíčové aspekty úspěšné realizace naší společné vize.
  • 10.01.2024

Open Day na Ústavu informatiky

Zapomeňte na nekonečné pročítání webových stránek a letáků o vysokých školách a navštivte Open Days 2024 Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě! Tentokrát pro vás otevřeme brány Ústavu informatiky. Přijďte v pátek 12. ledna od 9:30 do 12:00 nebo od 13:00 do 16:00 hodin do budovy na Bezručově náměstí 13 v Opavě a získáte nejen informace o studiu a přijímacím řízení, ale také se můžete těšit na zajímavý doprovodný program.
  • 04.01.2024

Open Day na Ústavu cizích jazyků

Ústav cizích jazyků zahájí speciální sérii Dnů otevřených dveří na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě a otevře dveře jazykového centra Pro Lingua, kde vás ve středu 10. ledna od 14:00 do 19:00 hodin pedagogové ústavu seznámí s informacemi o studiu německého, italského i anglického jazyka.
  • 03.01.2024

Schůzka s ministrem: Bezpečnost na vysokých školách se zvýší

Sklonek prosince minulého roku se do našich myslí a srdcí kvůli útokům psychicky narušeného střelce na nevinné oběti již asi navždy zapsal černým písmem. Po odeznění prvního šoku nyní přetrvávají nejen bolest pozůstalých po jeho obětech, ale také otázky veřejnosti, jak se podobných otřesných činů vyvarovat do budoucna. Otázka, zda a jak mohou právě vysoké školy posílit svou bezpečnost, byla námětem dnešní porady jejich rektorů s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) doc. Mikulášem Bekem. Na to, jak schůzka probíhala a k jakým závěrům přítomné plénum dospělo, jsme se po jejím skončení zeptali našeho rektora doc. Tomáše Gongola.