• 29.06.2022

Kapka vědy na Slunovratu

Léto oficiálně začalo! Stejně tak festivalová sezóna, kterou – již tradičně – otevřel Slunovrat minulý víkend – netradičně – v ulicích Opavy.
  • 27.06.2022

Pro akademický rok 2022/2023 otevíráme další studijní programy

V pátek 24. 6. 2022 byly spuštěny přihlášky pro nově akreditované studijní programy. Například Audiovizuální tvorbu tak bude možné nově studovat také v kombinované formě. Na své si přijdou také zájemci o sdružené studium v navazující magisterské úrovni.
  • 27.06.2022

Letošní úspěšní absolventi si užili zasloužené promoce

V úterý 21. 6. 2022 se na FPF uskutečnily promoce. Letošní absolventi si tak mohli vychutnat slavnostní chvíli se svými blízkými a převzít zasloužené diplomy.
  • 21.06.2022

Institut tvůrčí fotografie otevřel svou historicky největší zahraniční expozici studentů na nejvýznamnějším fotofestivalu v Polsku

V pátek 10. června 2022 byla v polské Lodži otevřena dosud největší zahraniční expozice prací studentů a absolventů Institutu tvůrčí fotografie. Vycházela z koncepce loňských jubilejních výstav ke 30 letům trvání ITF, ale byla současně doplněna o nejnovější klauzurní, bakalářské a diplomové práce.
  • Jakub Plaskura
  • 20.06.2022

Fotograf Formule 1 a náš absolvent Jiří Křenek: Piloti musí jít trošku přes mrtvoly

Absolvent Institutu tvůrčí fotografie (ITF) na Slezské univerzitě v Opavě, sportovní a dokumentární fotograf a také jediný český fotograf s akreditací na focení závodů Formule 1 Jiří Křenek začal svou již 30. sezónu na okruzích pro nejrychlejší vozy světa. Jaká úskalí s sebou fotografování tohoto nablýskaného motoristického divadla přináší?
  • 17.06.2022

Nová publikace představuje výsledky dialektologického výzkumu na Opavsku

Ústav bohemistiky a knihovnictví vydal novou publikaci, ve které se věnuje dialektologickému výzkumu v oblasti Slezska. Slavnostní představení knihy se uskutečnilo ve čtvrtek 9. června 2022 ve fakultním návštěvnickém centru Rybí pavilon.
  • 16.06.2022

Festival Slunovrat v kulisách (nejen) Filozoficko-přírodovědecké fakulty

Všichni již mohli zaznamenat, že tradiční festival Hradecký slunovrat se v letošním roce uskuteční v Opavě pod zkráceným názvem Slunovrat. Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě navázala s festivalem spolupráci, díky které se mohou návštěvníci těšit na koncerty, přednášky a besedy ve vnitrobloku budovy v Hauerově ulici či na nádvoří historické budovy na Masarykově třídě.
  • Jakub Plaskura
  • 13.06.2022

Hledá se Český VŠEVĚD v rámci Noci vědců. Hlasuj pro toho našeho!

Noc vědců je každoroční oslava vědecké činnosti nejrůznějších objektů vědeckých institucí. Slezská univerzita v Opavě je každoročně součástí této velkolepé akce. V letošním roce je tady jistá novinka. Hledá se totiž Český VŠEVĚD! SU vyslala do boje o tento primát svého popularizátora vědy a techniky Jirku Dobrého. A hlasovat v této soutěži může každý!
  • 13.06.2022

Ústavu historických věd vyšel nový sborník – "Opavský kongres 1820 a politika Svaté aliance mezi časy"

Minulý týden spatřil světlo světa sborník s názvem "Opavský kongres 1820 a politika Svaté aliance mezi časy". Jak už napovídá titul, jedná se o soubor studií vycházejících z příspěvků, které zazněly na historicky prvním Opavském historickém sympoziu (11. 11. 2020).

Mezinárodní workshop Hledání jistoty

Ve čtvrtek 9. června tohoto roku se na půdě Ústavu historických věd FPF SU uskutečnilo mezinárodní setkání historiků zaměřujících se zejména na městské prostředí středověku a raného novověku – workshop s názvem „Hledání jistoty“. Akci pořádalo Centrum medievistických studií Praha ve spolupráci s ÚHV v rámci programu Strategie AV 21/23 a účastnili se jí domácí i zahraniční badatelé, kteří zde prezentovali příspěvky týkající se středověkého a raně novověkého vnímání jistoty.