• 07.04.2020

On-line kurz rychločtení vám může pomoci ve studiu

Rozšíření zrakového rozpětí, snížení počtu fixací očí na řádku, tříbení soustředěnosti, pozornosti, paměťových procesů, a tím nepřímo i studijních dovedností.
  • 06.04.2020

Středověká gastronomie v lifestylovém magazínu na ČT3

Hostem lifestylového magazínu Život na třetí, vysílaného na nově zřízeném programu Česká televize 3 a určeného v době koronavirové epidemie seniorům, byla o právě uplynulém víkendu Irena Korbelářová, historička a děkanka fakulty.
  • Daniel Martínek
  • 04.04.2020

Nemáš co dělat? Pomoz s chmelem, zažij dobrodružství a vydělej si!

Ne nadarmo se o chmelu u nás říká, že je zelené zlato. Český chmel je pro svou kvalitu žádaný po celém světě. Je nezbytnou surovinou při výrobě piva a ruku na srdce – pivo je náš národní nápoj. Proto výzva Unie zaměstnavatelů v zemědělství ČR, která nás oslovila se zveřejněním nabídky brigády pro naše studenty na zapichování a zavádění chmele, je nyní v této době více než důležitá.
  • 01.04.2020

Třicet let FPF – slavte s námi!

Nástup devadesátých let přinesl do tehdejšího Československa svěží energii a zcela novou atmosféru.
  • 30.03.2020

Na FPF šijí roušky pro potřebné

Zaměstnanci fakulty šijí roušky pro potřebné a budou k dispozici pro všechny zdarma od 2. dubna na vrátnici Masarykova tř. 37.
  • 26.03.2020

Libor Martinek: „Jsem především literární historik a překládání nebo veršotepectví se věnuji jako koníčku.“

Docent české literatury na Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Libor Martinek je známou osobností.
  • Daniel Martínek
  • 26.03.2020

Vše na jednom místě. Spustili jsme novou stránku ke koronaviru

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí studenti, zažíváme společně dobu, která tady ještě nebyla a s jakou nemají zkušenosti ani naši rodiče. Slezská univerzita se společně s celou republikou a světem ocitla v situaci, jakou nikdo nepamatuje. Situací, která je mimořádně stresující pro všechny, kdo s novým virem bojují v první linií, a také náročná pro nás všechny: studenty, vyučující, zaměstnance i naše rodiny a blízké. Společná hrozba v nás všech odhaluje ochotu pomáhat druhým a naše myšlenky především upínají k těm, kteří jsou samotnou nemocí ohrožení nejvíce.
  • Ondřej Honka
  • 23.03.2020

Provoz objektů ve správě FPF od 24.3.2020

V souvislosti s vývojem opatření přijímaných k zamezení šíření koronaviru COVID-19 v České republice se dále upravuje provoz objektů ve správě Filozoficko-přírodovědecké fakulty od 24.3.2020 až do odvolání.
  • 23.03.2020

Co jsem nezapomněl. Křest pamětí Frana Směji

Ještě před vyhlášením karanténních opatření 11. března se uskutečnil v Kulturním zařízení Suché Lazce křest pamětí tamního rodáka Frana Směji – významného Slezana, autora nářeční poezie a populárních románů ze slezské vesnice.
  • 22.03.2020

Zapojit se do boje s koronavirem lze různě – třeba výpočetním výkonem

Zaměstnanci Fyzikálního ústavu v Opavě a Ústavu informatiky FPF v Opavě se zapojili do projektu Folding@home, který využívá výpočetní systém jednotek počítačů pro vývojové týmy léčiv. Zapojit se do projektu může každý, čímž podpoří zejména výpočty a simulace při výzkumu léčebných látek.