• Peter Mlích

RD-2023-08 - Děkanské volno
  • Lenka Kendeová
  • 21.09.2023

V rámci letošní Noci vědců nabízíme novinku – Hospodský kvíz!

Máte rádi kvízy? A znáte ty „hospodské“? Pokud ano, pak možná víte, že se jako každý rok i letos naše univerzita připojuje k celostátní aktivitě Noc vědců. A letos poprvé, ještě před samotným svátkem vědy, se můžete zúčastnit speciálního Hospodského kvízu, který odkryje několik tajemství vědy už 2. října 2023 od 19:00, a to jak v Opavě, tak i v Karviné!
  • 21.09.2023

Vzhůru do dolů! Nová kniha Ondřeje Durczaka připomíná těžbu černého uhlí na Ostravsku

Fotograf a pedagog z Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Ondřej Durczak, přichází s novou fotografickou publikací nazvanou „Vzhůru do dolů!“ Kniha představuje poutavý pohled na historické mezníky spojené s hlubinnou těžbou v ostravsko-karvinském revíru, prostřednictvím více než 450 fotografií.
  • 20.09.2023

Letní škola „Little (Big) Women) - Summer School of Historical Sources for Family Research and Gender History“

Ve dnech 11. až 15. září 2023 se na Ústavu historických věd konala v rámci projektu financovaného Mezinárodním visegradským fondem mezinárodní letní škola „Little (Big) Women) - Summer School of Historical Sources for Family Research and Gender History“.
  • 19.09.2023

Studuj, cestuj a objevuj svět!

Zvažuješ možnost vycestovat za hranice České republiky a rozšířit své obzory a znalosti? Spoj příjemné s užitečným a vydej se na studijní pobyt na Maltu, jako to udělala studentka třetího ročníku studijního programu Angličtina Simona Šafaříková, která v rámci stipendia měla hrazenou plnou výši svého pobytu. Filozoficko-přírodovědecká fakulta aktivně podporuje výjezdy studentů do zahraničí, tak sbal kufr a využij svou příležitost!
  • 19.09.2023

Ústav informatiky pořádal významnou mezinárodní konferenci

V posledních srpnových dnech rezonovaly na půdě Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě nejnovější poznatky v oblasti membránových výpočtů od předních světových špiček v oboru. Ústav informatiky měl čest pořádat 24. ročník významné mezinárodní konference Conference on Membrane Computing (CMC 2023).
  • 18.09.2023

IV. opavské historické sympozium: Pět století slezské reformace

Na půdě Filozoficko-přírodovědecké fakulty 5. 9. 2023 proběhlo již 4. opavské historické sympozium s názvem 500 let slezské reformace. Cílem sympozia bylo připomenout konverzi Fridricha II. Lehnického, slezského knížete, který v roce 1523 jako první povolil na svém území reformní výklad Bible vycházející z učení Martina Luthera. Tak jako na předcházejících sympoziích zde byli zastoupeni historikové a badatelé z českého i zahraničního prostředí, především z Polska a Slovenska.
  • Peter Mlích
  • 14.09.2023
  • Staženo dne 14.10.2023

Informace k promocím - 10. října 2023

Dovoluji si Vás touto cestou informovat, že je již možno podávat přihlášky k účasti na slavnostní promoci absolventů. Promoce budou probíhat v Kinosále v prostorách Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě na Hauerově ulici č. 4. v úterý dne 10. října 2023.
  • 07.09.2023

Ústav historických věd přispívá k záchraně hrobu markýze Bacquehema

Jak informovalo zářijové číslo Zpravodaje statutárního města Opavy Hláska, ujme se město Opava hrobu Oliviera markýze de Bacquehem, jedné z nejvýznamnějších osobností pochovaných na Městském hřbitově.
  • Karin Martínková
  • 05.09.2023

Noc vědců se blíží, rezervujte si včas termín!

Do každoročního svátku vědy zbývá pouhý měsíc; přípravy jsou již v plném proudu a nejinak je tomu ve městech, ve kterých sídlí Slezská univerzita, tedy v Opavě a Karviné. Ústředním tématem letošní Noci vědců, která se uskuteční v pátek 6. listopadu, je tajemství, přesto několik připravovaných lákadel můžeme prozradit již nyní.