• 07.02.2023

Představení knihy Opavští Přemyslovci v dějinách a kultuře v Muzeu v Rybniku

Dne 3. 2. 2023 proběhlo v Muzeu p. Emila Drobnego v polském Rybniku představení knihy Opavští Přemyslovci v dějinách a kultuře / Opawscy Przemyślidzi w dziejach i kulturze (edd. Czechowicz, Bogusław – Matejko-Peterka, Ilona – Sperka, Jerzy – Kloch, Bogdan) vydané na konci loňského roku Výzkumným centrem pro kulturní dějiny Slezska a střední Evropy (1000–1800) Ústavu historických věd FPF SU ve spolupráci s Ústavem historie Slezské univerzity v Katowicích.
  • 02.02.2023

Audiokniha není jednoduchá disciplína ani pro režiséra, ani pro herce

Pedagogové a studenti Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby se stále více etablují v oblasti tvorby audioknih. V zimním semestru vyrobili hned tři nové tituly. Více o zákulisí vzniku audioknih prozradíme v následujícím rozhovoru s vedoucí ústavu Monikou Horsákovou, která se na tvorbě audioknih režijně, produkčně či střihově podílela.
  • 30.01.2023

Jubilejní 10. ročník festivalu Opavský páv se vrací do jarního termínu a spouští registrace filmů

Mezinárodní festival studentských filmů Opavský páv se po covidových letech, kdy se konal mimořádně na podzim, vrací do původního jarního termínu.
  • 25.01.2023

Miroslav Zelinský vydal knihu Fenomén Jože Plečnik

Nová publikace Fenomén Jože Plečnik doc. PhDr. Miroslava Zelinského, CSc. z Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě je v řadě již třetí knihou, vycházející v nakladatelství Grada, ve které se autor věnuje významným architektonickým a designérským iniciativám dvacátého století.
  • 25.01.2023

Online Den otevřených dveří na FPF

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě otevře své dveře! Máte obavy, že vám datum Dne otevřených dveří nebude vyhovovat a kvůli tomu se nedozvíte potřebné informace o budoucím studiu na naší fakultě? Nemusíte! V letošním roce je pro vás připraven virtuální Den otevřených dveří, tak si zapište datum 9. února 2023.
  • Karin Martínková
  • 16.01.2023

Business Gate uspořádal první opavský MashUp!

Multifunkční centrum na podporu podnikání a podnikavosti Business Gate uspořádalo první opavský MashUp. Řečníci všem návštěvníkům Klubu Art v Opavě 10. ledna 2023 od 18 hodin přiblížili své zajímavé projekty z oblasti podnikání. Nechyběli mezi nimi ani studenti naší Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné.
  • 12.01.2023

Michał Szalast: Albíni

„Loví nás jako divokou zvěř a sekají nám údy, popisuje albín z Tanzanie.“ –„Život s albinismem může být rozsudkem smrti.“ „Je libo prst pro štěstí? Albíny v Tanzanii děsí rakovina a pověry.“ „Albín je v Africe považován za ztělesnění zla.“ „Tanzanie zažila řadu děsivých masakrů a mrzačení albínů.“ „Albíni v Tanzanii čelí smrtelné hrozbě“. „Hříšný obchod s částmi těl zavražděných albínů v Tanzanii.“ To je jenom několik titulků z amerických, britských nebo českých médií o životě albínů v Tanzanii, africké zemi, kde patří procento obyvatel postižených albinismem, tedy poruchou metabolismu zaviněnou nedostatkem pigmentu melaninu, k nejvyšším na světě.
  • 12.01.2023

Ondřej Durczak a Jiří Siostrzonek představili svou novou knihu Zrození metropole

Fotografická publikace Zrození metropole popisuje Ostravu na snímcích z padesátých a šedesátých let minulého století. Fotografovi a pedagogovi Institutu tvůrčí fotografie Ondřeji Durczakovi a sociologovi a taktéž pedagogovi Jiřímu Siostrzonkovi se podařilo zachytit krásu, ale i temnotu tohoto města. Kniha ukazuje Ostravu ve třech hlavních kapitolách nazvaných Město, Každodenní život a svátky a Průmysl. Autoři chtějí čtenářům přiblížit také atmosféru rodící se průmyslové metropole v krátkém, ale velmi intenzivním období hospodářských, ideologických, kulturních a sociálních proměn. Kromě snímků renomovaných fotografů kniha obsahuje také ty, které se až doposud ukrývaly v soukromých sbírkách a nyní jsou zveřejněny vůbec poprvé.
  • 11.01.2023

Publikace Slezští zemští prezidenti 1849–1928

Věděli jste, že Slezsko mělo svého prezidenta? Pokud ne, je pro vás nová publikace kolektivu autorů z Ústavu historických věd FPF SU (Martin Pelc) a Zemského archivu v Opavě (Zdeněk Kravar, Pavel Solnický, Jiří Šíl, Petr Tesař) jako stvořená!