• 01.12.2023

Historia amica mea: kniha k životnímu jubileu

Ústav historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě ve spolupráci s Fakultou veřejných politik v Opavě vydal koncem listopadu kolektivní monografii s názvem "Historia amica mea".
  • 22.11.2023

Poklad z půdy

O tom, že poklad nemusí být pouze ze zlata, nás v nové epizodě podcastu Pavillon přesvědčí Hana Komárková z Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, a představí fascinující příběh jednoho neobyčejného nálezu.
  • Karin Martínková
  • 10.11.2023

Samet nejen na Opavsku aneb přijďte s námi zavzpomínat!

Studentská unie společně s fakultami Slezské univerzity Vás srdečně zve na vzpomínkový program listopadových událostí 1989, který se pro všechny zájemce uskuteční dne 15. 11.
  • Karin Martínková
  • 09.11.2023

Chceme-li sklízet, musíme zasadit!

Neviditelná semínka jsme zaseli již před dávnější dobou, kdy Slezská univerzita zahájila proces úsilí o začlenění do tzv. Evropské univerzity. Intenzivní, několikaletá práce se vyplatila, letos v červnu přišla skvělá zpráva: Aliance devíti evropských univerzit STARS EU, jejíž součástí je i naše univerzita, získala ve výzvě programu Erasmus+ "Evropské univerzity" čtyřletý grant v celkové výši 12,4 mil. EUR! Nyní se již práce v mezinárodních týmech úspěšně rozbíhají. Symbolika kolektivní péče vedoucí ke společnému růstu v mnoha oblastech byla v aktuálních chladnějších podzimních dnech demonstrována vysazením cibulek tulipánů, které na jaře vykvetou ve formaci loga aliance STARS EU.

„Krnovsko“

Právě vyšla nová kolektivní monografie ze série Opavská historická sympozia!
  • 09.11.2023

Institut tvůrčí fotografie představil na mezinárodních fotografických festivalech v Bratislavě trojici výstav

Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě se už tradičně zúčastňuje mezinárodních festivalů Měsíc fotografie a OFF festival v Bratislavě. Pro 33. ročník Měsíce fotografie připravil dvě výstavy. V Open Gallery uvádí ve dnech 4. - 30. 11. 2023 výstavu "Uvnitř. 33. rok Institutu tvůrčí fotografie FPF SU", sestavenou z nejnovějších klauzurních, bakalářských, diplomových a disertačních prací, které jsou tematicky zaměřeny na vnitřní život a život nejbližších lidí, vztahy, intimitu, na rozličné formy autorské sebereflexe, introspekce či arteterapie. Její součástí jsou i autorské knihy a závěrečné teoretické práce a projekce 24 autorských souborů.
  • 08.11.2023

FPF se poprvé zapojí do Týdne humanitních věd

Připojte se k nám a během Týdne humanitních věd objevte nejnovější poznatky z oblasti humanitních a společenskovědních disciplín. Tato popularizačně-vzdělávací akce se koná na všech 11 filozofických a humanitních fakultách sdružených v Asociaci děkanů filozofických fakult po celé České republice od 13. do 17. listopadu 2023. Letošní téma, Blízko baroka, se odráží i v programu naší fakulty, která vám nabídne přednášky o digitálních nástrojích ke zpestření výuky, besedy o poezii nebo dramatický workshop.
  • 07.11.2023

Libor Martinek vydal knihu o karvinském rodákovi Gustawu Morcinkovi

V říjnu tohoto roku vyšla pod hlavičkou renomovaného polského nakladatelství ATUT nová kniha docenta Libora Martinka z Ústavu bohemistiky a knihovnictví. Monografie, kterou finančně podpořila Vratislavská univerzita, se zabývá osobností a literárním dílem karvinského rodáka Gustawa Morcinka (1891–1963). „Jedná se pravděpodobně o jednu z nejpozoruhodnějších postav polské literatury Těšínského Slezska 20. století,“ říká o tomto prozaikovi, dramatikovi, publicistovi a v neposlední řadě také vězni nacistických koncentračních táborů Libor Martinek.
  • 01.11.2023

Na prestižní konferenci v Řecku vystoupila též lingvistka ze Slezské univerzity

Doktorka Magdaléna Lapúniková z Ústavu bohemistiky a knihovnictví FPF SU se zúčastnila věhlasné mezinárodní konference funkčně zaměřených lingvistů, která se letos konala na Katedře filologie Peloponéské univerzity v řecké Kalamatě. Česká vědkyně mimoto vystoupila rovněž na výročním zasedání Mezinárodní společnosti pro funkční lingvistiku, kde prezentovala nejen Českou republiku, ale též Slezskou univerzitu.
  • 30.10.2023

Expozice Institutu tvůrčí fotografie na veletrhu Art Market Budapest

Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU v Opavě byl už potřetí pozván k účasti na jednom z největších uměleckých a fotografických veletrhů Art Market Budapest / Art Photo Budapest v Budapešti (https://amb.hu/).