• 30.01.2023

Jubilejní 10. ročník festivalu Opavský páv se vrací do jarního termínu a spouští registrace filmů

Mezinárodní festival studentských filmů Opavský páv se po covidových letech, kdy se konal mimořádně na podzim, vrací do původního jarního termínu.
  • 25.01.2023

Miroslav Zelinský vydal knihu Fenomén Jože Plečnik

Nová publikace Fenomén Jože Plečnik doc. PhDr. Miroslava Zelinského, CSc. z Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě je v řadě již třetí knihou, vycházející v nakladatelství Grada, ve které se autor věnuje významným architektonickým a designérským iniciativám dvacátého století.
  • 25.01.2023

Online Den otevřených dveří na FPF

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě otevře své dveře! Máte obavy, že vám datum Dne otevřených dveří nebude vyhovovat a kvůli tomu se nedozvíte potřebné informace o budoucím studiu na naší fakultě? Nemusíte! V letošním roce je pro vás připraven virtuální Den otevřených dveří, tak si zapište datum 9. února 2023.
  • Karin Martínková
  • 16.01.2023

Business Gate uspořádal první opavský MashUp!

Multifunkční centrum na podporu podnikání a podnikavosti Business Gate uspořádalo první opavský MashUp. Řečníci všem návštěvníkům Klubu Art v Opavě 10. ledna 2023 od 18 hodin přiblížili své zajímavé projekty z oblasti podnikání. Nechyběli mezi nimi ani studenti naší Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné.
  • 12.01.2023

Michał Szalast: Albíni

„Loví nás jako divokou zvěř a sekají nám údy, popisuje albín z Tanzanie.“ –„Život s albinismem může být rozsudkem smrti.“ „Je libo prst pro štěstí? Albíny v Tanzanii děsí rakovina a pověry.“ „Albín je v Africe považován za ztělesnění zla.“ „Tanzanie zažila řadu děsivých masakrů a mrzačení albínů.“ „Albíni v Tanzanii čelí smrtelné hrozbě“. „Hříšný obchod s částmi těl zavražděných albínů v Tanzanii.“ To je jenom několik titulků z amerických, britských nebo českých médií o životě albínů v Tanzanii, africké zemi, kde patří procento obyvatel postižených albinismem, tedy poruchou metabolismu zaviněnou nedostatkem pigmentu melaninu, k nejvyšším na světě.
  • 12.01.2023

Ondřej Durczak a Jiří Siostrzonek představili svou novou knihu Zrození metropole

Fotografická publikace Zrození metropole popisuje Ostravu na snímcích z padesátých a šedesátých let minulého století. Fotografovi a pedagogovi Institutu tvůrčí fotografie Ondřeji Durczakovi a sociologovi a taktéž pedagogovi Jiřímu Siostrzonkovi se podařilo zachytit krásu, ale i temnotu tohoto města. Kniha ukazuje Ostravu ve třech hlavních kapitolách nazvaných Město, Každodenní život a svátky a Průmysl. Autoři chtějí čtenářům přiblížit také atmosféru rodící se průmyslové metropole v krátkém, ale velmi intenzivním období hospodářských, ideologických, kulturních a sociálních proměn. Kromě snímků renomovaných fotografů kniha obsahuje také ty, které se až doposud ukrývaly v soukromých sbírkách a nyní jsou zveřejněny vůbec poprvé.
  • 11.01.2023

Publikace Slezští zemští prezidenti 1849–1928

Věděli jste, že Slezsko mělo svého prezidenta? Pokud ne, je pro vás nová publikace kolektivu autorů z Ústavu historických věd FPF SU (Martin Pelc) a Zemského archivu v Opavě (Zdeněk Kravar, Pavel Solnický, Jiří Šíl, Petr Tesař) jako stvořená!
  • 09.01.2023

Konzultace pro uchazeče o studium na Institutu tvůrčí fotografie

Na Institutu tvůrčí fotografie, Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Institut tvůrčí fotografie připravil tradiční lednovou konzultaci pro zájemce o bakalářské kombinované studium Tvůrčí fotografie na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.
  • 06.01.2023

Opavští Přemyslovci v dějinách a kultuře

„V roce 2021 uplynulo 500 let od smrti opavsko-ratibořského vévody Valentina Hrbatého, a tedy od vymření vedlejší větve královské dynastie Přemyslovců po meči. Zatímco první tři generace vévodů z tohoto rodu jsou velmi dobře známé, ty následující unikají vědeckým studiím a zatím nezaujímají právoplatné místo v širším povědomí. Jejich politický význam sice od druhé poloviny 15. století klesal, řada z nich se ale nadále účastnila politického života v zemích České koruny, zejména ve Slezsku i v rámci církevních struktur i mimo tyto oblasti. Příslušníci těchto posledních generací po sobě zanechali mnoho stop, a to jak v písemných pramenech, tak v oblasti reprezentace moci v podobě hradů, kostelů či náhrobků.“