• 04.01.2023

Veronika Kočí Dudková – Hana Lafková (eds.) – Neznámé archeologické nálezy z Oderska – kritický katalog k výstavě

Dne 20.12.2022 proběhlo představení kritického katalogu k výstavě Neznámé archeologické nálezy z Oderska, který je spolu s výstavou jedním z výstupů projektu NAKI II Historická krajina na pomezí Slezska a Moravy. Katalog byl sepsán týmem odborníků z Ústavu archeologie – Mgr. Petra Havlíková, PhDr. et PhDr. Markéta Tymonová, Ph.D., Mgr. Andrea Hořínková, Ph.D., doc. PhDr. Vratislav Janák, CSc., Mgr. Peter Kováčik, Ph.D., pod editací Mgr. Veroniky Kočí Dudkové a Mgr. Hany Lafkové.
  • 28.12.2022

Vánoce z pohledu ukrajinského studenta Danila

Vánoce jsou pro většinu z nás dny plné potěšení, štědrosti a veselí. Přípravy těchto svátků jsou v České republice v plném proudu. Jak je slaví rodina studenta Filozoficko-přírodovědecké fakulty Danila Domasheva, pocházejícího z Ukrajiny? Podělil se s námi nejen o to, jak trávil vánoční čas před válkou, ale sdělil, co plánuje letos.
  • 15.12.2022

Roman Vondrouš
: Zákulisí dostihů

Výstavu pořádají Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě s podporou grantu SGS/1/2022.
  • Peter Mlích
  • 05.12.2022
  • Staženo dne 12.12.2022

Protokol o výsledku volby děkanky

• 02.12.2022

Ne vše, co se hroutí, musí spadnout

Jánské Koupele nedaleko Opavy bývaly v časech největší slávy velmi oblíbeným místem lázeňských hostů. Rekreovali se zde lidé ze všech koutů tehdejšího Československa, pak ale v 90. letech 20. století přišel ostrý střih a o historický komplex najednou nikdo zájem neměl. Nebo to vše bylo jinak?
  • Karin Martínková
  • 01.12.2022

Seznamte se s Dr. Timkem, prvním ombudsmanem na naší univerzitě

Ombudsman čili ochránce práv v obecné rovině chrání jednotlivce před jednáním úřadů a institucí, pokud je toto jednání v rozporu s právem, demokratickými principy, principy rovného a spravedlivého zacházení, dobré správy nebo pokud jsou instituce nečinné. V prostředí vysokého školství je zřízení úřadu ombudsmana motivováno snahou o vytvoření bezpečného prostředí pro studenty i zaměstnance, v němž nejsou případné problémy přehlíženy či tzv. „zametány pod koberec“. Slezská univerzita, držitel prestižního certifikátu HR Award za excelenci v péči o pracovníky ve vědeckém prostředí, uvedla svého ombudsmana do funkce v první polovině listopadu. Byl jím jmenován Mgr. Marek Timko, Ph.D., pedagog Ústavu bohemistiky a knihovnictví. Pojďme se s ním blíže seznámit.
  • Lukáš Stavěl
  • 30.11.2022

Jobspin Job & Relocation Fair

V sobotu 26. 11. 2022 se v Ostravě na Černé louce uskutečnil největší veletrh práce a služeb pro cizince v ČR Jobspin Job & Relocation Fair. Během této jedinečné události bylo možné potkat cca 80 % expatů, 10 % cizinců zvažujících relokaci a 10 % Čechů.
  • Karin Martínková
  • 29.11.2022

Udělejme společně dárkem pod stromeček radost dětem daleko od domova!

Pojďme trochu pomoci Ježíškovi a udělejme radost dětem, které budou trávit letošní Vánoce daleko nejen od svých domovů, rodin a blízkých a kamarádů, ale také svých tradic. Ukrajinské uprchlíky jsme vřele přivítali v naší zemi, když utíkali před útrapami válečného konfliktu, který nezavinili a za to jsme sklidili obdiv a respekt celého světa. Ukažme jim nyní, že naší tradicí jsou i empatie, soucit a srdce na dlani pro ty nejzranitelnější oběti války, děti, kterých máme jen na našich kolejích na Palhanci stále ubytovaných 61! Připojte se spolu s námi ke sbírce dobrovolnického centra Palanycja!
  • Peter Mlích
  • 28.11.2022
  • Staženo dne 07.12.2022

Protokol o výsledku volby děkanky - 28. 11. 2022

• Lukáš Stavěl
  • 25.11.2022

Národní online veletrh českých vysokých škol v regionu jihovýchodní Asie

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě se již podruhé zúčastnila národního online studentského veletrhu českých vysokých škol, tentokrát v regionu jihovýchodní Asie.