• Jan Škorvánek
  • 12.02.2024

Automatická aktivace licencí

Mnoho z Vás volalo po možnosti aktivace karty ISIC nebo ALIVE ještě před samotným vyzvednutím karty nebo revalidační známky. Máme pro vás dobrou zprávu! Vaše hlasy jsme vyslyšeli a počínaje dneškem budou všechny licencované karty aktivní ihned po vyrobení! Revalidace licencovaných karet proběhne automaticky po přijetí příslušné úhrady na účet univerzity (obvykle do 24h od platby). Revalidační známku si vyzvednete, až budete mít cestu do školy. Zpětně jsme aktivovali i karty, které na Vás čekají na kartovém centru v Opavě nebo studijním oddělení v Karviné. Budete si tak moci užívat výhod svých karet mnohem dřív, než se Vám dostanou do rukou. Čísla licencí stejně jako další informace ke své kartě naleznete po přihlášení na portál https://karty.slu.cz.
  • 12.02.2024

Libor Martinek pokřtil svou novou knihu o Gustawu Morcinkovi

V Českém Těšíně se ve středu 17. ledna konal křest nové knihy Gustaw Morcinek docenta Libora Martinka z Ústavu bohemistiky a knihovnictví. Autorskou besedu nad Morcinkovým životem a literárním dílem hudebně doprovázel opavský violoncellista Jan Hanousek, jenž na křest v místní čítárně městské knihovny přijel i s flétnistkou Marií Kuntovou.
  • Lenka Kendeová
  • 10.02.2024

Zemřel profesor Martin Černohorský

Sdílíme s vámi zprávu z nejsmutnějších. Právě jsme se dozvěděli, že zemřel první rektor naší univerzity prof. Martin Černohorský, vynikající fyzik a matematik, který se zcela zásadním způsobem zasadil o vznik naší univerzity, a který také určoval první léta jejího rozvoje. Ještě vloni v září jsme měli příležitost těšit se z jeho úsměvu a vitality, když přijel do Opavy přijmout náš hold ke svým 100. narozeninám. Nyní sdílíme hluboký smutek s jeho blízkými a prosíme všechny, kdo jste tohoto vzácného člověka znali, abyste mu věnovali tichou vzpomínku.
  • 06.02.2024

Open Day na Ústavu bohemistiky a knihovnictví

Rádi byste se dozvěděli o možnostech studia na Ústavu bohemistiky a knihovnictví? Přijďte 7. února na Open Day Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě! Pedagogové vám poskytnou konkrétní informace o studijních programech realizovaných na ústavu a detailně vás seznámí s podmínkami přijímacího řízení. Těšit se můžete také na program plný zajímavých workshopů a přednášek.
  • 05.02.2024

Pedagog ITF Roman Vondrouš vyhrál Czech Press Photo

Další mimořádný úspěch pedagoga a doktoranda ITF MgA. Romana Vondrouše. Ten 31. 1. 2024 získal v Národním muzeu v Praze za přítomnosti prezidenta republiky Petra Pavla, primátora Prahy Bohuslava Svobody a dalších významných hostů hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo a titul Fotografie roku 2023 a k tomu jednu druhou cenu v kategorii Umění a kultura a dvě třetí ceny v kategoriích Sport a kategorii Aktualita.
  • 05.02.2024

Vyšlo nové číslo odborného časopisu Acta Historica Universitatis

Na konci roku 2023 vyšlo již šestnáctého číslo odborného historického časopisu Acta Historica Universitatis Silesianae Opaviensis, který vydává Ústav historických věd.
  • Lenka Kendeová
  • 30.01.2024

Další série filmových zpovědí Voices of Meltingpot nese rukopis naší univerzity

Na konci ledna bude mít premiéru třetí série cyklu Voices of Meltingpot, která nabízí originální filmové zpovědi předních hostů diskusního fóra Meltingpot, které probíhá po boku Colours of Ostrava. O své osobní či profesní zkušenosti a myšlenky se tentokrát podělilo patnáct výjimečných osobností z Česka i zahraničí. Filmy vyrobil náš Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby, který se projektu ujal už potřetí.
  • 25.01.2024

Novým vedoucím ÚHV je prof. Jiří Knapík

Prof. PhDr. Jiří Knapík, Ph.D. byl počátkem ledna 2024 jmenován vedoucím Ústavu historických věd na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě. Do této pozice nastoupil již podruhé, jak tedy vnímá rozdíly od svého prvního zvolení před šestnácti lety a dnes? Ústav od té doby prošel významným vývojem, kam povedou jeho kroky nyní? Jaké má nový vedoucí ústavu cíle, na co bude klást důraz, a jaké byly jeho první kroky od nástupu? Odpovědi na tyto otázky naleznete v rozhovoru, který nám prof. Knapík poskytl.
  • Karin Martínková
  • 25.01.2024

Suchej únor: Sušíme i letos, sušíme ale s rektorem?

Uslyšíte-li v těchto dnech sousloví „Suchej únor“, pravděpodobně nepůjde o meteorologický termín. Tento výraz se v posledních letech totiž stává stále populárnějším v oblasti osobního rozvoje a zdraví. Suchej únor představuje měsíc, během kterého se lidé zcela dobrovolně zříkají konzumace alkoholu. Iniciativa Suchej únor pak má za cíl podpořit fyzické i duševní zdraví, zlepšit spánek a nabídnout čas pro reflexi nad vlastními návyky. A naše univerzita se s přáním motivovat ke zdravějšímu životnímu stylu své studenty, absolventy i zaměstnance připojuje již 4. rokem!
  • 18.01.2024

Artur Sommer – vzpomínka

Smutná zpráva o odchodu Artura Sommera mě zastihla poněkud nepřipraveného. Nestěžoval si a nenastoloval zdravotní téma do našich debat. Byl stále svěží mysli a vést s ním rozhovor bylo vždy potěšením. On už tu bohužel nebude a člověk přijde zase o jednu z posledních radostí.