Zapojit se do boje s koronavirem lze různě – třeba výpočetním výkonem

• Kamila Návratová
  • 22.03.2020
Zaměstnanci Fyzikálního ústavu v Opavě a Ústavu informatiky FPF v Opavě se zapojili do projektu Folding@home, který využívá výpočetní systém jednotek počítačů pro vývojové týmy léčiv. Zapojit se do projektu může každý, čímž podpoří zejména výpočty a simulace při výzkumu léčebných látek.
Po celém světě vzniká a funguje řada projektů, které reagují na současnou situaci šíření koronaviru SARS-CoV-2 (COVID-19). Šijí se roušky, zajišťuje se donáška potravin potřebným a řada dalších záslužných činností. Lze přispět i jinou cestou, a to nabídnutím vlastního výpočetního výkonu při hledání léku jednak proti výše zmíněnému viru, ale také rakovině, Alzheimerově, Parkinsonově či Huntingtonově chorobě.

Folding@home je projektem Stanfordské univerzity. Využívají jej zejména vývojové týmy při výzkumu léčebných látek. Takové výpočty a simulace však vyžadují velký výpočetní výkon, který v tomto projektu zajišťují připojené počítače, čímž určitým způsobem tvoří jeden z nejvýkonnějších superpočítačů.

Zapojit se do projektu a poskytnout vlastní nevyužití výpočetní výkon počítače může kdokoliv, ať už jednotlivec nebo celá organizace. Lze nastavit, jakým způsobem a kolik výkonu bude během běžného provozu poskytováno, zda lze výkon využívat i v době, kdy se na počítači pracuje, dokonce i konkrétní projekt, kterému zamýšlíte věnovat svou kapacitu. Pokud se jedná přímo o výzkum léčby koronaviru, pak se využívá volba „Any desease“. Ať už máte k dispozici „nabušenou“ herní mašinu nebo běžný počítač pro kancelářské činnosti, každý poskytnutý výkon se počítá.

Zapojit se lze velmi jednoduše, stáhnutím a nainstalováním aplikace z těchto webových stránek: https://foldingathome.org/start-folding/. Pokud se chcete s dalšími kolegy zapojit do projektu v týmu Slezské univerzity v Opavě a podílet se na vývoji léku společně, pak zadejte týmové číslo 239045. Samozřejmě, jedná se o dobrovolnou aktivitu a je jen na vás, zda se rozhodnete svůj nevyužitý výpočetní výkon poskytnout.

Text: Mgr. Kamil Matula