Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby zprovoznil internetovou vzdělávací televizi

• Kamila Návratová
  • 18.03.2020
Rozsviť si telku a posviť si na svět – tak zní motto internetové televize, kterou dnes zveřejnili pedagogové oboru Audiovizuální tvorba. Nová aktivita se jmenuje lucernaTV a nabízí vzdělávací filmy, záznamy debat či přednášky.
„Na webu pracujeme už nějakou dobu, aktuální situace nás ale přiměla jej již zveřejnit,“ upřesňuje vedoucí ústavu a autorka projektu Monika Horsáková. „Chceme propojit naše aktivity s dalšími internetovými vzdělávacími platformami, které se obvykle věnují konkrétním vzdělávacím oblastem. Na stránkách naší televize tak zájemci najdou filmy či přednášky a debaty z oblasti orální historie, literatury, filmové vědy, divadla, hudby, architektury, ekonomie a dalších společenských věd. K dispozici jsou i studentské filmy, záznamy divadelních představení či autorská čtení,“ dodává. K vybraným filmům nabízí nová platforma ke stažení také studijní materiály či metodiku pro učitele. Spolupracuje přitom s pedagogy dalších pracovišť Slezské univerzity a jiných škol. „K nejbližším spolupracovníkům patří estetik Miroslav Zelinský, literární historici Jakub Chrobák a Stanislava Schupplerová, historici a zakladatelé portálu Moderní dějiny.cz Petr Šimíček a Jiří Sovadina či didaktik dějepisu Milan Hes. Autorem loga je designér Bohuslav Stránský,“ konstatuje Monika Horsáková. „Stránky samozřejmě postupně plníme, každým dnem tam bude filmů, videí i studijních textů přibývat. Věříme, že v současné napjaté době na ní řada studentů, ale učitelů či dalších zájemců najde zajímavé informace, inspiraci či třeba jen zábavu,“ uzavírá Monika Horsáková.