Studenti a pedagogové Institutu tvůrčí fotografie vystavovali v Bratislavě

• Ondřej Durczak
  • 02.12.2019
Studenti a pedagogové Institutu tvůrčí fotografie prezentovali své práce na mezinárodním fotografickém festivalu Měsíc fotografie v Bratislavě 2019 a Off_festival Bratislava 2019

Zahájení výstavy Visegrád studentů ITF

Od úterý 29. října do neděle 3. listopadu proběhl v metropoli Slovenska již 29. ročník mezinárodního fotografického festivalu Měsíc fotografie v Bratislavě.

Hlavní expozicí Institutu tvůrčí fotografie byla studentská výstava Visegrád 30 roků po pádu Berlínské zdi otevřená v galerii Michalský dvůr. Každá se zemí Visegrádské čtyřky byla ve fotografiích obsahově zastoupena. Proměna států od konce totalitních let byla studenty pojímána různorodě. Někteří se zaměřili na ty nejbohatší společenské vrstvy prezentované například zaměstnanci firem a světových korporací nebo VIP návštěvníky dostihů v cylindrech a květinových kloboucích, jiní fotografovali střední třídu a nechyběl ani portrét člověka bez domova. Výstava tak dala podnět k zamyšlení nad naplněním demokracie. Zahrnovala jedenáct autorů s těmito soubory: Roman Vondrouš: Zákulisí dostihového světa, Pavel Kopřiva: Moravské noci: Marek Matuštík: Náplavy od Sázavy, Jacenty Dędek: Portrét provincie, Michał Szalast: Demonstranti, Peter Korček: Stanice, Daniel Hušták: Dovča, Marta Režová: Já, poustevník, Dorota Holubová: Atlas žen, Michał Adamski: Dvouocasý pes, Mariusz Forecki: Prekariát a celebrity, Adrian Wykrota: Ne. Výstavu sestavili vedoucí ITF Vladimír Birgus a pedagog Ondřej Durczak.

Pedagožka ITF a kurátorka fotografické sbírky Muzea umění Olomouc Štěpánka Bieleszová byla společně s Ladislavem Daňkem kurátorkou výstavy Místo činu, fotografické sbírky maďarského akčního umění konané v Open Gallery.

Pedagog docent Tomáš Pospěch představil v Galerii Martina Martinčeka Středoevropského domu fotografie svůj projekt Zemědělské práce rehabilitující normalizační snímky Jana Regala. Na festivalu Pospěch rovněž kurátorsky připravil výstavu šestice českých a slovenských fotografů Sametová / Něžná prezentovanou v nádvoří Primaciálneho paláce.

Polská studentka žijící v Lucemburku Krystyna Dul vystavovala v galerii TVORIVö dva soubory pod společným názvem Šepoty. První cyklus vypráví o předchozím nájemníkovi jejího domu, který nacházel zálibu v erotických motivech ženského těla. Tento cyklus, který původně vznikl jako bakalářská práce na ITF, reprezentoval v létě Lucembursko na nejvýznamnějším fotografieckém festivalu světa v Arles. Druhý projekt intimně hovoří o tragické rodinné události. Kurátorem výstavy byl Vladimír Birgus.

Loňská vítězka Portfolio review polská studentka ITF Karolina Wojtas v rámci samostatné výstavy Abzgram v Galerii F7 ukázala na satiricky pojatých subjektivních dokumentárních fotografiích stereotypy polských základních škol.

Kromě výstav pořádá Měsíc fotografie řadu dalších aktivit, jako workshopů nebo přednášek. V sobotu se na půdě Vysoké školy výtvarných umění konala konference Fotografie jako umění soustředěná na období od 20. do 60. let minulého století. Mezi šesti přednášejícími se na ní představil také vedoucí ITF Vladimír Birgus s tématem nejvýznamnějších československých fotografických knih z tohoto období a doktorand Peter Korček, který hovořil o tvorbě Drahotína Šully a jeho podílu ve fotoklubu Retina.

V období Měsíce fotografie se letos koná již desátý ročník alternativně laděného fotografického festivalu Off_festival v Bratislavě s tématem dogmatiX. Pedagogové Štěpánka Stein a Ondřej Durczak ve spolupráci se studentem Jiřím Kociánem na něm v rámci expozice studentů ITF We Believe představili osm studentů: Robert Barca: (Never) Alone, Jacenty Dędek: Portrét provincie, Jiří Kocián: Buzerant Konstancja Nowina Konopka: Bůh čest vlast a moře, Michał Szalast: Demonstranti, Marta Szymanowska: Růže kvetou červeně, Ivana Šestáková: Matka, Tomáš Zumr: Summer of Love. Komparovali přitom dva žánry dokument a portrét.

Ondřej Durczak

Pohled do expozice Visegrád studentů ITF