Pozvali jsme přednášet odbornici na metadata z Národní knihovny České republiky v Praze

• Lenka Čápová
  • 08.11.2019
Opava – v pátek 25. října přednášela na Ústavu informatiky FPF SU v Opavě Mgr. Pavlína Kočišová, absolventka Slezské univerzity v Opavě, která v současné době působí v Odboru digitálních fondů Národní knihovny České republiky jako odbornice na metadata.
Foto: Z přednášky Metadata v digitalizační praxi pod taktovkou Mgr. Pavlíny Kočišové z Národní knihovny v Praze (foto Kamil Matula)

Především pro studenty Ústavu informatiky FPF SU v Opavě v programu zaměřeném na informační studia a knihovnictví byla určena přednáška zvaného hosta s názvem Metadata v digitalizační praxi. Přednášející Mgr. Pavlína Kočišová, absolventka Slezské univerzity v Opavě, dnes působí v Odboru digitálních fondů Národní knihovny České republiky v Praze, kde se specializuje právě na metadata digitalizovaných knih i jiných dokumentů. Její přednáška tak studentům přinesla řadu nových poznatků a rozšířila stávající znalosti získané při studiu.

Studenti se tak dověděli nejen o nejčastěji používaných formátech při digitalizaci dokumentů nejen v českých knihovnách a při budování Digitální knihovny České republiky, ale mohli si i vyzkoušet reálnou práci s metadatovými formáty na připravených balících dat. „Jedním z cílů Ústavu informatiky je propojovat studenty s praxí již při studiu, čehož dosahujeme jednak vysíláním studentů na stáže a odborné praxe ve firmách a institucích, ale také zvaním odborníků, kteří jim formou přednášek a workshopů mohou přiblížit aplikaci mnohdy teoretických znalostí v praxi,“ říká doc. Luděk Cienciala, vedoucí Ústavu informatiky, a dodává: „podobně se tak studenti mohou těšit na každoroční workshop Informatika v praxi, který letos proběhne začátkem prosince.“

Autor: Mgr. Kamil Matula/UI