Účastníci Astrofyzikálního pátku rovněž navrhovali jméno pro exoplanetu v souhvězdí Rysa

  • Peter Mlích
  • 04.07.2019
Studentky a studenti středních škol, kteří se 21. června 2019 v prostorách fakultní budovy v Hauerově ulici 4 účastnili Astrofyzikálního pátku, měli letos v programu bod navíc. „Mohli se zapojit do ankety hledající vhodné jméno pro exoplanetu v souhvězdí Rysa s katalogovým označením XO-5b,“ uvedl proděkan pro informace a rozvoj RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D., který akci spolu s kolegy z Ústavu fyziky (ÚF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě opakovaně připravil.
Nakolik studenti oplývali fantazií korespondující se znalostí věci, posuďte sami. Uvádíme některé z příkladů. 

Postavami z knihy Hobit – Gandalfem a Bilbo Pytlíkem – by hvězdu a planetu pojmenovala Hana Brožková. Další jména dvojice, která k sobě neodmyslitelně patří – Juliet a Romeo – se  líbí Janu Vaňkovi. O poznání prozaičtější byla jejich kolegyně Zuzana Kušnírová s pojmenováním vesmírných těles Řízkem a Smažákem, což zdůvodnila takto: „Myslím si, že obě tato slova krásně odkazují na náš český národ a nebylo by hezké mít ve vesmíru tak silný odkaz na naše krásné češství?“

Lysá hora a Ivančena. Názvy těchto míst se natolik líbí Matěji Kubesovi, že by si je uměl představit také „ve vesmíru“. Vít Říha se nechal inspirovat postavami se seriálu Teorie velkého třesku, Cooperem a Hofstadterem, a Ivo Schwarz filmovými postavami Arlena a Eep. Petr Pluhařík vyplnil anketní lístek názvy Infinity a Aloisia. „Infinity - nekonečně velká vzdálenost k této soustavě, Aloisia - hezké jméno,“ zdůvodnil stručně svůj návrh. 

Připomeňme, že hledání názvů pro exoplanetu v souhvězdí Rysa s katalogovým označením XO-5b je iniciativou Mezinárodní astronomické unie, která připravila k výročí 100 let svého založení celosvětovou akci IAU100 NameExoWorlds. Každý stát dostal přidělenu jednu exoplanetu a má možnost ji pojmenovat. Česká veřejnost se může zapojit prostřednictvím webu www.pojmenujexoplanetu.cz. Své příspěvky tam lze vkládat do konce září 2019. 

Poté odborná porota posoudí došlé návrhy a vybere finalisty. Z těch pak konečný název naší exoplanety vybere veřejnost hlasováním. Výsledné názvy exoplanet vyhlásí Mezinárodní astronomická unie v prosinci 2019. Projekt Pojmenuj exoplanetu pořádá Mezinárodní astronomická unie a v České republice jej koordinuje Akademie věd. 
Informace o doprovodných akcích, přednáškách a dalších aktivitách lze nalézt na www.pojmenujexoplanetu.cz.

TEXT: Zuzana Urbánková/ Centrum multimediální tvorby
FOTO: Simona Beerová