Profesor Zdeněk Stuchlík: „V Šanghaji byla elita z oblasti relativistické astrofyziky.“

  • Lenka Čápová
  • 03.07.2019
Prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., vedoucí Ústavu fyziky a Výzkumného centra teoretické fyziky a astrofyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, se před nedávnem vrátil z Šanghaje, kde byl pozván se svou přednáškou na konferenci Recent Progress in Relativistic Astrophysics. Prestižní konference, která se konala 6. – 8. května 2019 s účastí renomovaných vědců, se spolu s profesorem Stuchlíkem účastnil i jeho kolega Mgr. Martin Kološ, Ph.D.
Pane profesore, o čem konkrétně jste v Šanghaji přednášel? 
Mé vystoupení se konalo na tamní univerzitě, která je mimochodem obrovská a pro své hosty disponuje trojicí obřích exkluzívních hotelů. Má přednáška nesla název "Magnetized black holes: ionized Keplerian disks and ultra-high energy cosmic rays" a byla věnována aktuálnímu tématu chování hmoty ionizovaných Keplerovských disků v okolí horizontu magnetizovaných černých děr. Jeden z nejdůležitějších aspektů je vznik kosmických paprsků, nejenergetičtějších částic, které se dnes pozorují v paprscích přilétajících na Zemi.

A váš kolega Martin Kološ…?
Martin se věnoval efektu komplementárnímu vlivu na oscilace tohoto ionizovaného disku. Jeho přednáška nesla název "Charged particle motion in black hole magnetosphere".

Kdybyste měl zhodnotit míru prestiže, díky níž byla Slezská univerzita v Opavě vaší účastí v Šanghaji zviditelněna, jaká slova byste použil? 
Tato zvaná přednáška znamená velký úspěch, v Šanghaji byla přítomna elita v oblasti relativistické astrofyziky. Byla to velmi významná konference odborníků, sjela se zde stovka lidí z nejvýznamnějších pracovišť včetně Cambridge, Caltechu, SISSA, čínských univerzit a ústavů. 

Má konference výstup například v podobě sborníku? 
Ano, nyní se přednášky pro sborník připravují, hotovi musíme být do konce prázdnin.  
Vraťme se ještě k Číně a Šanghaji, Jaký byl váš první pocit, když jste vystoupil z letadla.
Že je Čína velká země! Před samotnou konferencí nás profesor Wen Fei Yu pozval na návštěvu šanghajské observatoře. Zde jsem přednášel jejím pracovníkům o pohybech v okolí magnetizovaných černých děr a projevech při rentgenovském pozorování záření přicházejícím z okolí černých děr či neutronových hvězd. Předpokládám, že spolupráce s Fudan University, kde byla konference, i s observatoří bude pokračovat. 

Kde se členové Ústavu fyziky vypraví v nejbližší budoucnosti?
Byli jsme pozváni profesorem Remo Ruffinim přednášet na Univerzitě v Nice. Nakonec jsem pro pracovní zaneprázdnění zůstal doma, ale v Nice přednášeli doktor Arman Tursunov a doktor Martin Kološ.

O konferenci v Šanghaji více zde: 

TEXT: Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby