Fyzikové opět chystají Astrofyzikální pátek určený zájemcům o astronomii a astrofyziku

• Lenka Čápová
  • 07.06.2019
Proděkan pro informace a rozvoj RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D., spolu se svými kolegy z Ústavu fyziky (ÚF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě opět připravují přednáškové dopoledne určené zájemcům o astronomii a astrofyziku.

Astrofyzikální pátek se koná 21. června 2019 od 9.00 do 13.00 hodin. Místem konání je Kinosál fakultní budovy v Hauerově ulici 4. Tato dnes již tradiční akce je určena převážně studentkám a studentům středních škol, nicméně je otevřená pro každého zájemce.

Na programu je přednáška Martina Urbance nazvaná GW170817: Zlatý grál současné astrofyziky?, dále vystoupí Camilo Posada z Kolumbie s příspěvkem Is this a black hole?, o Kvantování představ o atomech aneb bestiáři šílených hypotéz vedoucích k stále přesnějším výsledkům bude hovořit Filip Blaschke.

„Kromě tohoto programu se účastníci budou moci zapojit  přímo na místě do ankety hledající vhodné jméno pro exoplanetu v souhvězdí Rysa s katalogovým označením XO-5b!“ upozornil Tomáš Gráf.  (Jedná se o iniciativu Mezinárodní astronomické unie, která připravila k výročí 100 let svého založení celosvětovou akci IAU100 NameExoWorlds. Každý stát dostal přidělenu jednu exoplanetu a má možnost ji pojmenovat. Česká veřejnost se může zapojit prostřednictvím webu www.pojmenujexoplanetu.cz. Své příspěvky tam lze vkládat od 6. června do konce září 2019.

Poté odborná porota posoudí došlé návrhy a vybere finalisty. Z těch pak konečný název naší exoplanety vybere veřejnost hlasováním. Výsledné názvy exoplanet vyhlásí Mezinárodní astronomická unie v prosinci 2019. Projekt Pojmenuj exoplanetu pořádá Mezinárodní astronomická unie a v České republice jej koordinuje Akademie věd. Informace o doprovodných akcích, přednáškách a dalších aktivitách lze nalézt na www.pojmenujexoplanetu.cz.)

Připomeňme, že Tomáš Gráf organizuje Astrofyzikální pátek na fakultě opakovaně a podle jeho slov zájem o něho postupně narůstá. V loňském roce se konal 22. června a v univerzitním kampusu v Hradecké ulici 17 se sešlo více než šedesát zájemců.

TEXT: Zuzana Urbánková, Daniel Martínek