Za konferencemi třeba i do Florencie…

  • Lenka Čápová
  • 06.06.2019
Opava, Florencie (Itálie) – ve dnech 28.—31. května 2019 probíhala v místnostech Evropského univerzitního institutu (European University Institute) v italské Florencii jedna z nejvýznamnějších konferencí pro informační vědy a knihovnictví v Evropě – QQML (Qualitative & Quantitative Methods in Libraries International Conference). Letos se konal již 11. ročník, na němž byl zastoupen i Ústav informatiky.

Italská Florencie, renesanční město plné připomínek na slavné umělce, kteří zde v průběhu času působili, se stala místem konání jedné z nejvýznamnějších mezinárodních konferencí pro informační vědy a knihovnictví, které se konají na evropském kontinentu. Byla jí konference QQML – Qualitative & Quantitative Methods in Libraries International Conference, jejíž organizace se letos zhostil Evropský univerzitní institut (European University Institute), který sídlí nedaleko samotného města. Konference se může pyšnit každoroční účastí 300 až 500 účastníků, řadou akademických i praktických přednášek odborníků od Kanady po Japonsko, a snad vždy atraktivním prostředím a téměř bezchybnou organizací.

Letošního, v řadě již 11. ročníku konference, se účastnil s příspěvkem v podobě posteru také Mgr. Kamil Matula, asistent na Ústavu informatiky. Se svým tématem Mobile Information Literacy: More Skills for Users of Information se tak zařadil mezi více než sto prezentujících, mezi kterými měla Česká republika celkově slušné zastoupení.

„Konference byla vynikající, organizačně dobře zvládnutá, ale zejména plná velmi zajímavého obsahu. Pro mě byly asi nejzajímavější sekce o informačním chování a gramotnostech, ale třeba trendy v bibliometrických a informetrických analýzách nebo zapojení virtuální reality do vzdělávacích činností v knihovnách, které byly opravdu perfektní,“ říká Kamil Matula a dodává: „Jsem velice rád, že jsem mohl na konferenci vyrazit. Nejen, že účast na ní rozhodně obohatila můj současný rozhled a přinesla i nové poznatky k disertační práci, na které pracuji. Také jsem přijel se spoustou nových kontaktů a s několika nabídkami k publikování mého tématu ve vědeckých časopisech. V neposlední řadě bylo perfektní zažít i úžasné a krásné historické město, kterým Florencie bezesporu je, a to i přesto, že tak deštivý květen ani místní Italové prý v životě nezažili.“

Na závěr jsme rádi, že se naši kolegové prosazují a ukazují i na takto zajímavých akcích a přejeme všem příjemné cestování za navazováním kontaktů, rozšiřováním odborných obzorů či poznáváním světa a kultur. Přeci jen, konferenční období právě začalo…


Text: Ústav informatiky – Kolektiv autorů