Přijímací zkoušky na Filozoficko-přírodovědeckou fakultu Slezské univerzity v Opavě: sváteční šaty, nervozita, plné kavárny….

  • Lenka Čápová
  • 27.05.2019
Mnozí mladíci v oblecích, dívky v sukních či šatech, lehké napětí i velká nervozita, přeplněné kavárny v okolí fakultních budov. Tak vypadaly v sobotu 25. května 2019 na první pohled přijímací zkoušky na Filozoficko-přírodovědeckou fakultu (FPF) v Opavě.

Masarykova 37: zaplněné chodby a otevřená zahrada

Krátce před devátou hodinou ranní byly chodby v budově Masarykova 37 plné čekajících uchazečů o studium.  Mezi nimi i devatenáctiletá Vendula u Opavy, studentka Střední školy průmyslové v Krnově. „Hlásím se na archeologii a historii, vždy mne to zajímalo,“ podotkla.  

Na druhém konci chodby postávala Barbora Pravdová z Ostravy, která je tak trochu zvláštní případ. „Třetím rokem tady studuju kombinovaně anglický jazyk a český jazyk a literaturu. Z vlastní iniciativy a popudu pedagogů se teď hlásím ke studiu české literatury,“ uvedla. 

Z Ostravy přijel i Jakub Strouhal: „Studuji už bohemistiku v Brně, ale na popud svého učitele Jakuba Chrobáka jdu sem.“ 

Mezi studenty postávali i jejich rodiče.  Jaroslav Reichel přijel s dcerou Martinou z Klimkovic:  „Dcera se hlásí na knihovnictví. Zálibu v knihách má odmala. Jako pětiletá se v mateřské škole naučila sama číst, baví ji také jazyky, má na ně paměť.“ 

Další z otců, Roman Halfar z Kravař, čekal v zahradě na dceru Nikolu, která právě absolvovala ústní pohovor:  „Teprve se rozhlížím, líbí se mi tu,“ ocenil fakultní zahradu v centru města. 


Hradecká 17:  Ostrava, Tasov, Fulnek, Klimkovice…

Venku v areálu Hradecké 17 čekal na přítelkyni Martin Lukačko, vystudovaný sociolog  z Ostravy. „Přítelkyně se hlásí na angličtinu. Přivedly ji sem reference a taky je to blízko.“

Uvnitř v přeplněných chodbách se shlukovali zájemci o studium na Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu.  Eva Horáková přijela z jihomoravského Tasova za studiem lázeňství a turismu. Dozvěděla se o něm dle svých slov z internetu: „Na Slezské studuje i má starší sestra, i když jiný obor.“

V učebně na konci chodby nervózně posedávala Sára Lyčková z Fulneku: „Moc bych se tu chtěla dostat. O lázeňství a turismu jsem se dozvěděla z vašich webových stránek, v lednu jsem byla na Dni otevřených dveří.“

Spolužačkám ze Střední školy podnikatelské v Klimkovicích Evě Vaňkové a Nikol Kobzíkové  studium v Opavě doporučil jejich středoškolský učitel, Evě navíc její strýc, který na Slezské univerzitě studoval.

 

Hauerova 4: Rodinná atmosféra, nadstandardní technické vybavení

Audiovizuální tvorbu (AVT) chce na FPF v Opavě studovat například Michal ze Studénky, absolvent gymnázia v Bílovci. „Do Opavy mne přitáhly hlavně dobré zprávy od lidí, kteří tady už studovali, roli sehrála i blízkost k domovu.“  Výborné reference na AVT byly impulsem v rozhodování i pro Nikolu z Ostravy, která vystudovala animovanou tvorbu

Pětadvacetiletý Jan Spisar z Ostravy by se rád dostal na navazující obor AVT po absolvování bakalářského oboru Multimediální techniky (MMT). „Mám k Opavě velice blízko, protože polovina mé rodiny ze strany maminky je z Opavy, druhá věc je dostupnost z Ostravy. O MMT se přitom dozvěděl kuriózně:  „Když jsem pracoval v Janáčkově filharmonii, byla tam na stáži přítelkyně mého vedoucího oboru Mgr. Martina Petráska, s kterou jsem si povídal. Ona mi vyprávěla o tomto oboru, až nakonec slovo dalo slovo. Tak jsem se hned podíval na nějaké informace na stránkách, domluvil jsem si konzultaci s Mgr. Petráskem a už jsem šel na Den otevřených dveří a už to jelo. Jsem tu spokojený hlavně z toho důvodu, že tady máme neskutečné zázemí, které si myslím, že na jiných univerzitách není. Tím, že jsme taková rodinná škola, tak výuka probíhá uvolněnějším způsobem, byť ponaučujícím, dává smysl. Zázemí a technické vybavení Hauerovy 4 je prostě nadstandartní. Takže já to tu mám strašně rád.“
Devatenáctiletý Jonáš Jarovský z Pardubic absolvoval přijímací zkoušky na Multimediální techniky.

„Nebýt Gaudeamu v Brně a Praze, tak o tom tady nevím.“ A proč ho láká Opava? „Tady je to rodinné, zábavné a o tom to je. Taková škola je nejlepší, protože připraví nejen z hlediska vědomostí a praxe, ale hlavně z hlediska sociálního rozvoje.“ 

Multimediální techniky by ráda studovala i devatenáctiletá Katarina z Bratislavy. A proč  Opava? „No poprvé jsem chtěla mimo Slovensko, a potom jsme našli tento obor, a navíc mě i baví poslední dobou natáčet a stříhat videa a okrajově i fotografování. Takže proto, to byl takový kompromis, abych nebyla úplně daleko, ale zároveň pryč. Měla jsem takovou záminku, že chci jít pryč z domu, protože kdybych si našla nějakou školu v Bratislavě, tak bych automaticky byla doma, a to jsem moc nechtěla. Takže jsem si říkala, že chci něco, co mě bude nutit být sama a tím i víc samostatnější a celkově i to školství je lepší tady,“ vysvětlila a dodala, že se o MMT v Opavě dozvěděla na Gaudeamu 

Dvaadvacetiletý Michael Běrský z Opavy se hlásí na Kulturní dramaturgii. Na herectví se mu líbí jeho kreativita. „Já jsem hlavně studoval už v Brně sportovku a nějak jsem to nezvládl, tak bych to chtěl zkusit tady. Je to sice obrovský skok, ale pro mě je hlavně důležité studovat. A vždycky jsem měl takovou uměleckou duši nějakým způsobem. Bavilo mě fotit a jednou jsem hrál i v divadle,“ vysvětlil svou motivaci. 


Bezručova 13: Astrofyzikové, informatici, knihovníci

Astrofyziku si vybral Daniel Beneš. „Je to můj dlouholetý koníček, vlastně už od gymplu, kde jsem studoval klasickou fyziku. Potom jsem se snažil pár let zbohatnout podnikáním, zjistil jsem, že tudy cesta nevede. Taky jsem se zjistil, že se mi ty znalosti trošku rozkutálely, a že bych si je chtěl zase ucelit.  Opavu jsem si zvolil, protože je blízko a já ještě pořad trochu podnikám, takže je to hodně praktické.

Astrofyziku by ráda studovala i osmnáctiletá Karolina od Mladé Boleslavi. Co ji vedlo jít tak daleko od domova?  „Já jsem vlastně nenašla žádnou jinou školu, kde by šla studovat astrofyzika jako samostatný obor,“ odpověděla absolventka Střední průmyslové školy chemické. 
Informační a knihovnická studia chce absolvovat třicetiletá Veronika z Pardubic.  „Před chvíli jsem zrovna dělala přijímačky a mám z nich moc dobrý pocit.  Všichni byly příjemní a byl to takový milý motivační pohovor.“

Informační a výpočetní techniku si zvolil Ondřej Matula z Hájova u Příbora, který zdolával přijímačky na navazující magisterské studium. Bakalářské studium ještě nemá ukončeno, ale protože se mu líbilo, chtěl by pokračovat dál. „Je tady takový lidštější přístup než na jiných vysokých školách. Opava je menší město, nechtěl jsem jít do velkého města.“

TEXT: Zuzana Urbánková a Kristýna Bečvářová/ Centrum multimediální tvorby
FOTO: Jiří Dobrý/ Centrum multimediální tvorby