Jak být částicovým fyzikem? Účastníci čtvrtého ročníku International Masterclasses se mimo jiné dozvěděli také o exotickém chlebovníku

  • Lenka Čápová
  • 11.04.2019
V prostorách Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF) v Opavě se ve čtvrtek 11. dubna 2019 uskutečnil již čtvrtý ročník International Masterclasses (IMC) - Hands on Particle Physics. Čtyři desítky studentů ze středních škol a letos dokonce i jeden ze základní školy, se rozhodlo strávit den zkoumáním částicové fyziky.
Důkazem rozšiřujícího se ohlasu IMC napříč republikou jsou například studentky Sára Šimčíková a Natalie Jarošová z Gymnázia Otrokovice. Sára uvádí: "O akci jsem se dozvěděla náhodně ze školní nástěnky, a přestože mám v plánu pokračovat spíše ve studiu chemie, představa zkusit si fyzikální experiment z CERNu mě nadchla.“
Z ještě větší dálky dorazil Štěpán Filip. Student Jiráskova Gymnázia v Náchodě se dozvěděl o akci pomocí sociálních sítí, kde s kamarádkou cíleně vyhledávali akce související s částicovou fyzikou. Velice rád by se sám podle svých slov stal jednou vědcem v CERNu a doufá, že mu účast na těchto akcích dopomůže k lepší představě o budoucí práci a cestě k ní.

Celodenní projekt odstartoval přednáškou dr. Mikuláše Gintnera z ČVUT o podivnostech mikrosvěta a plynule navázal přednáškou dr. Josefa Juráně, z Ústavu fyziky (ÚF) FPF s jeho pohledem na to, jak zkoumáme svět mikročástic dnes. Obě přednášky spěly k jedinému cíli, a to seznámit studenty s detektorem ATLAS, jenž slouží k záznamu událostí odehrávajících se bezprostředně po srážkách protonových páru na urychlovači LHC. Pro ty, kteří se účastnili IMC již po několikáté, si dr. Ginter již tradičně připravil netradiční exotické, a tudíž téměř neznámé ovoce (chlebovník), což glosoval takto:  „Pokud by hrozilo, že si nic nového neodnesete z přednášky, tak si troufám říci, že toto ovoce jste ještě nikdy předtím neviděli, a tudíž je pro vás nové.“ 

Po obědové přestávce se program přesunul k praktické části. Po seznámení se softwarem HYPATIA Mgr. Kateřinou Goluchovou a Berenikou Čermánkovou z ÚF se studenti vrhli na samostatné analyzování reálných dat z detektoru ATLAS. Celý den byl završen videokonferencí, ve které společně s dalšími čtyřmi týmy studentů ze Slovenska, Itálie, Španělska, USA a moderátory z CERNu zhodnotili a porovnali výsledky jednotlivých analýz. Studenti tak měli jedinečnou možnost si v jednom dni nejen vyzkoušet býti fyzikem z CERNu, ale také své výsledky s fyziky z  CERNu konzultovat!

Dr. Juráň s celým organizačním týmem hodnotí letošní ročník velice vydařeně: "Už teď plánujeme, jak příště navýšit kapacity, protože zájem je s každým ročníkem vyšší," dodává a přiznává, že by neuškodilo navýšit i časový rozsah, protože studenti mají čím dál více zvídavější dotazy. 
více na: http://mc.physics.cz

TEXT: Vendula Doubravská/Centrum multimediální tvorby
FOTO: Simona Beerová, Jiří Dobrý/ Centrum multimediální tvorby