Studenti Ústavu fyziky se jako jediní osobně setkali s astronautem Andrewem Feustelem

• Lenka Čápová
  • 11.04.2019
Martin Fuzík, Milan Herot, René Šprňa, Jana Dvořáková, Vendula Doubravská, Petr Szucs, Monika Matuszková a Simona Beerová (se svým synem Oliverem) z Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě byli ve středu 10. dubna 2019 v aule VŠB v Ostravě na přednášce nazvané Andrew Feustel - Příběh astronauta.
Ostrava byla třetí zastávkou Andrewa Feustela v jeho přednáškovém turné o životě na oběžné dráze. „Po skončení přednášky se nám podařilo zastihnout Andrewa Feustela na parkovišti u auta. Oslovili jsme ho a požádali o společné foto. Vyhověl nám. Byli jsme jediní z pěti set padesáti účastníků přednášky, kterým se něco takového podařilo. Výsledkem je tato fotografie, z níž máme velikou radost. A mimochodem, kdo může říci, že se dotkl opravdového astronauta?“ uvedla s úsměvem Vendula Doubravská.

KDO JE ANDREW FEUSTEL
Andrew Jay „Drew“ Feustel je americký geofyzik a od roku 2000 astronaut NASA. Jeho první misí byla STS-125, spuštěná 11. května 2009 a druhou STS-134, která byla spuštěna 16. května 2011. Na palubu lodi si vzal figurku českého pohádkového krtečka. Třetí a čtvrtá expedice 55/56 byla spuštěna během dubna 2018, Andrew strávil na ISS více jak půl roku, a to znovu ve společnosti českého krtečka.

TEXT: Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby
FOTO: Pavel Suchan