Ústřední kolo Astronomické olympiády má své vítěze, účastníci chválili organizaci i úroveň soutěže

• Lenka Čápová
  • 25.03.2019
Filozoficko-přírodovědecká fakulta (FPF) Slezské univerzity v Opavě hostila od středy 20. března do pátku 22. března 2019 první ze čtyř ústředních kol 16. ročníku Astronomické olympiády v kategorii AB (třetí a čtvrté ročníky středních škol).
Dvacet nejlepších středoškolských astronomů a astrofyziků z celé republiky změřilo své znalosti ve dvoudenní soutěži na Ústavu fyziky.
Ve finále zvítězil Jindřich Jelínek z Gymnázia Olomouc-Hejčín. Osm nejlepších účastníků se letos v červnu utká o pět míst v reprezentaci na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice.

Účastníci měli bohatý program: teoretický test, odpoledne pozorovací kolo a v pátek řešení datové analýzy. Zpestřením byla například projekce filmů studentů Slezské univerzity nebo prohlídka modelu Sluneční soustavy.
 „Dobré bylo včerejší pozorování. Dnešní úlohy byly zajímavé, i když se mi zdály poměrně těžké“ okomentovala čtvrteční program Sára Elichová z Gymnázia Jana Keplera v Praze, kterou podle jejich slov nejvíce baví pozorování a sférická astronomie.
„Bylo to docela zajímavé, jak pozorování, tak příklady, ale bylo na to málo času, i když to je tak vždycky,“ uvedla Radka Křížová z Gymnázia Jaroslava Heyrovského v Praze po čtyřhodinové teoretické části. Soutěž tedy skutečně nebyla jednoduchá.

Účastníci byli spokojeni i se zázemím soutěže, Opava je podle nich krásné město, líbila se jim rovněž univerzita a její prostředí.  Ocenili dále stravování a celkovou péči organizátorů. „Navíc bylo pěkné počasí, takže jsme si užili i mimosoutěžní program,“ podotkl jeden z účastníků.
Někteří ze studentů už mají o své budoucnosti ve vědě jasno. Například Marco z Roztok u Prahy by se chtěl věnovat výzkumu dvojhvězd a pulsujících hvězd, Jindřich Jelínek z Olomouce se chystá na univerzitu do Cambridge, poté chce nejspíš pokračovat ve vědecké sféře.
Astronomická olympiáda je pro podobné působení dobrým začátkem. FPF v Opavě se na jejím pořádání podílí už od roku 2016, a to především zásluhou proděkana RNDr. Tomáše Gráfa, PhD., který je členem Ústřední komise AO České astronomické společnosti.

TEXT Bereniky Čermákové upravila Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby
FOTO: Ondřej Durczak a Jiří Dobrý/ Centrum multimediální tvorby