Vernisáž výstavy fotografií Stanice Petera Korčeka

  • Ondřej Durczak
  • 20.03.2019
Dne 14. března 2019 proběhlo zahájení výstavy fotografií Stanice Petera Korčeka v opavském KUPE. Úvodní slovo pronesli kromě autora také vedoucí ITF Vladimír Birgus, zástupce vedoucího ITF Jiří Siostrzonek a kurátor Ondřej Durczak.

Peter Korček (1980) je pedagogem na Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a současně, pod vedením profesora Vladimíra Birguse, také doktorandem. Má bohatou praxi fotoreportéra v několika slovenských novinách a magazínech nebo zkušenosti s pedagogickou činností. Byl mnohokrát oceněn v největší fotografické slovenské fotografické soutěži Slovak Press Photo a dalších. Ve své volné tvorbě se se soustředí především na téma městské krajiny.

V cyklu Jungle City pracoval s obrazovým protipólem současné podoby bratislavské metropole plné dopravních komunikací, husté moderní zástavby a betonových ploch. Prostředkem k vytváření nečekaných pohledů na město jsou mu pečlivě vybraná stanoviště na městských periferiích obklopená hustou vegetací – stromy a divoce rostoucími travinami. Dosahuje tak zcela nového pohledu na Bratislavu, v němž se navrací do divočiny.

Projekt Tiché nedeľné popoludnie v mestečku pri rafinérii je autorovou reflexí na dopady průmyslu v okolí venkova. Ústředím je technická stavba ropné fabriky, která pokrývá značnou část jinak poklidné krajiny malého rakouského městečka. Střídmým obrazovým projevem však Korček přináší naléhavou zprávu o nepříznivém zásahu továrny do ekosystému.

V rámci souboru Tuje náš raj, který sjednocuje námět trávníků a stromků, řeší Korček narušení stereotypu městských sídlišť pomocí drobných svépomocných zásahů jejich obyvatel. Při procházkách s fotoaparátem doplňuje tyto rostliny nejrůznějšími nalezenými směsicemi lidových zásahů umístěnými před panelovými domy.

V souboru Searching volí pozici pozorovatele městského ruchu tvořeného postavami chodců v úzkých paprscích nízko položeného Slunce. Pracuje tentokrát v prostředí New Yorku, ovšem na rozdíl od předešlých souborů tuto lokaci nekonkretizuje, jen využívá její živelný potenciál.

V opavské galerii Kulturně-uměleckého prostoru KUPE, bývalém drážním objektu, vystavuje příznačně soubor o slovenských čekárnách a nádražních halách pojmenovaný Stanice. V něm několik let mapuje a fotografuje nádraží z mnoha původními motivy, aby je zachránil aspoň na fotografiích. Korček si totiž uvědomuje nevyhnutelný zánik, který instalované reálie a architektonicky původní i časem dotvořené kulisy doprovází. Kromě významu dokumentace jsou autorovy čtvercové fotografie esteticky i řemeslně kvalitními obrazy. Jakousi podmnožinou souboru Stanice jsou Zelené stanice, v nichž Korček konkretizuje svůj pohled na motiv rostlin. Expozice v KUPE představuje kombinaci obou cyklů.

Ondřej Durczak








Vedoucí a pedagog ITF Vladimír Birgus, autor a pedagog ITF Peter Korček, kurátor a pedagog ITF Ondřej Durczak, pedagog Jiří Siostronek, v pozadí pedagog ITF Michał Szalast


Foto: David Macháč