Soutěže Wer wird Lese-Superstar? a Dramawettbewerb na Ústavu cizích jazyků

• Lenka Čápová
  • 04.02.2019
Ve dnech 29. a 30. ledna Slezská univerzita ve dvou dnech otevřela své dveře hned 90 žákům základních škol a studentům středních odborných škol a gymnázií a jejich učitelům němčiny, kteří se z různých škol z Opavy a širokého okolí přijeli zúčastnit soutěží Wer wird Lese-Superstar a Dramawettbewerb.
Soutěž ve čtení německých textů, kterou organizuje Oddělení germanistiky Ústavu cizích jazyků ve spolupráci se společností Bohemia Troppau, O.P.S.,  se poprvé konala v roce 2015.  Už v roce 2017 organizátoři pro velký zájem soutěž rozdělili do dvou dnů a vytvořili dvě kategorie – v jedné kategorii spolu soutěžili žáci základních škol a ve druhé kategorii studenti gymnázií a středních odborných škol. V roce 2017 se také zrodila soutěž Dramawettbewerb – soutěž týmů v dramatickém ztvárnění německých textů.

V letošním roce soutěžící do Opavy přijeli z Krnova, Města Albrechtice, Karviné, Ostravy, Klimkovic, Háje ve Slezsku, Štěpánkovic, Holčovic a Oder. Zastoupeno bylo také devět opavských škol. „Cílem této akce je motivovat ještě více žáků, aby se učili německy a vzbudit v nich zájem o německý jazyk a kulturu, a podpořit tak výuku němčiny, ale také prohloubit spolupráci Slezské univerzity se školami našeho regionu, nabídnout jim zajímavé soutěže a představit Slezskou univerzitu jako přátelskou a vstřícnou instituci, jejíž dveře jsou zájemcům o studium vždy otevřené.“ řekla doc. PhDr. Gabriela Rykalová, Ph.D., vedoucí Oddělení germanistiky Ústavu cizích jazyků.
Organizátoři výše zmíněných soutěží v roce 2019 připravují také další soutěž „Witzige Texte Wettbewerb Troppau“, o kterou už školy nyní projevují velký zájem.
Soutěž finančně podporují: Bohemia Troppau, O.P.S., Bundesministerium des Inneren, Spolková republika Německo, DAAD, Goethe-Institut Praha, Nakladatelství Hueber