Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě otevřel v Katovicích rozsáhlou výstavu polských studentů

  • Peter Mlích
  • 23.01.2019
.

Ve čtvrtek 16. ledna byla za účasti několika stovek návštěvníků otevřena jedna z největších skupinových výstav studentů ITF za poslední roky pojmenovaná Made in Opava. Expozice částečně navazuje na předloňskou výstavu v Hornoslezském muzeu v Bytomi Osobní místa: Mladá česká fotografie, kde ITF představil výhradně práce českých studentů a absolventů ve věku do 40 let. V Muzeu historie Katovic se nyní soustředí na druhou nejpočetnější národnostní skupinu tvořenou polskými studenty. Na rozdíl od bytomské výstavy ovšem kurátoři - vedoucí ITF Vladimír Birgus a polský pedagog Michał Szalast - do výběru nezahrnuli tvorbu absolventů, ale soustředili se jen na práce současných studentů. Kladli důraz na vysokou kvalitu fotografií i obsah jednotlivých projektů, které jsou v expozici většinou doprovázeny i osobními anotacemi tvůrců. Každý z šesti výstavních sálů je zaměřen na určitý typ fotografie od dokumentu přes portrét až po konceptuální a intermediální tvorbu. K nápadité instalaci přispívá i výrazná barevnost některých stěn. Atraktivitu Institutu tvůrčí fotografie nejen v Horním Slezsku, ale i v celém Polsku dokazuje, mimořádně vysoká návštěvnost vernisáže, na níž dorazil největší počet diváků v dosavadní historii muzea, někteří přijeli až z Varšavy, Vratislavi nebo Bialystoku. ITF je u našich severních sousedů velmi populární, protože mnozí jeho absolventi se výrazně uplatnili v polské fotografii jako mezinárodně úspěšní umělci, fotožurnalisté, reklamní fotografové, pedagogové vysokých i středních škol nebo vedoucí galerií. Na slavnostním zahájení promluvil děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Zdeněk Stuchlík, zástupkyně katovického magistrátu a Muzea historie Katovic a oba kurátoři. Jejich slova doplnili pedagogové ITF Jiří Siostrzonek a Jindřich Štreit.

V expozici jsou představeny práce 46 studentů Institutu tvůrčí fotografie, ozvučená slideshow zahrnuje fotografie dalších autorů. Kromě toho je v jedné z místností instalován monumentální červený stůl s ukázkami bakalářských, diplomových a disertačních teoretických prací a fotografických knih studentů ITF. Pro výstavu bylo vyčleněno šest vzájemně navazujících sálů a předsálí, v níž je instalována sedm metrů dlouhá fotografie studentky Marty Berens, která byla vybrána i pro plakát a pozvánku.

Dlouho připravovaný výstavní počin byl od počátku doprovázen bohatým mediálním odkazem. S kurátory bylo v době zahájení výstavy natočeno několik televizních rozhovorů a už před zahájením výstavy vyšlo několik článků v celostátních i slezských denících a časopisech.

Výstava potrvá do 3. března a je otevřena denně s výjimkou pondělí.

Ondřej Durczak