Made in Opava

  • Lenka Čápová
  • 11.01.2019
Expozice Made in Opava navazuje na dvojici výstav. První z nich představila roku 2010 pod názvem 36 v galerii Rondo Sztuki v Katovicích práce šestatřiceti studentů a absolventů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Druhou, Osobní místa s podtitulem Mladá česká fotografie, uvedlo roku 2017 Muzeum Horního Slezska v Bytomi.
Made in Opava zahrnuje výběr prací současných studentů i nedávných absolventů Institutu z celého Polska. Jsou to díla již známých a osvědčených tvůrců, včetně doktorandů ITF, například Rafała Milacha, Krzysztofa Gołucha, Jana Brykczyńskiego, Mariusza Foreckiego, Arkadiusza Goli, Karola Grygoruka, Michała Luczaka, Rafała Siderskiego, Adama Pańczuka, Katarzyny Sagatowskiej, Magdy Sokalskiej, Krzysztofa Szewczyka. Vedle nich vystavují ti, kteří studia teprve začínají. 

Opavská škola se stala jedinečným místem, domem, kde se scházejí lidé různých zkušeností, ale společných cílů – ukázat světu osobitý způsob vidění sebe sama i reality vůbec a uvést tím do pohybu jiné lidi.

Výstavu Made in Opava doplňuje projekce dalších fotografií studentů a také přehlídka maket studentských fotografických knih a teoretických bakalářských a diplomových prací. 

Kurátory expozice jsou Vladimír Birgus a Michał Szalast.