„Kulturní dramaturgie“ se vydala pro inspiraci do Prahy

• Ondřej Honka
  • 01.07.2024
Seznámit se s aktuálním divadelním děním a zároveň se ohlédnout i zpátky za jeho významnými milníky – tak přesně to byl cíl exkurze, na kterou se ve dnech 10. – 12. června 2024 vydali studenti Kulturní dramaturgie v divadelní praxi při Ústavu bohemistiky a knihovnictví společně s vedoucí oddělení Pavlou Bergmannovou. A jejich cílem se stala Praha. Mimořádnými zážitky nabitá akce se mohla uskutečnit díky podpoře z Programu na podporu strategického řízení vysokých škol.

Hned po příjezdu měli studenti možnost navštívili Institut umění – Divadelní ústav, jehož velmi rozmanitou činnost určenou nejen pro badatele erudovaně přiblížili zástupce ředitelky IDU a vedoucí Divadelního ústavu Ondřej Svoboda a Magdalena Müllerová – vedoucí Kanceláře Kreativní Evropa a koordinátorka Akademie IDU. Večer pak následovalo provokativní zpracování Bulgakovova románu Mistr a Markétka v Divadle v Dlouhé. Úterní program pak zahájila téměř šestihodinová exkurze do Národního divadla s prohlídkou celé historické budovy i jejího zázemí. Díky sympatické průvodkyni – divadelní lektorce Lence Hubáčkové – a jejímu zasvěcenému výkladu se účastníkům výpravy poštěstilo prozkoumat na vlastní kůži celou „Zlatou kapličku“ doslova od podzemní až po střechu, která nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Pražský hrad! Po přesunu do Anenského areálu následovalo setkání s dramaturgyní činohry Národního divadla Ilonou Smejkalovou, která studenty zase poutavě a velmi inspirativně zasvětila do přípravy dramaturgických plánů souboru, ale i jednotlivých nezbytných kroků zajímavé práce divadelního dramaturga. Po odpolední procházce centrem Prahy a krátké přestávce v Divadle DISK pak celá výprava zavítala do Galerie hlavního města na úžasnou výstavu Nové realismy a den zakončila dalším divadelním „bonbonkem“. Tím bylo představení Nejbližší uváděné pražským Činoherním klubem, jež okořenilo i osobní setkání s představitelem hlavní role Jordana Jakubem Burýškem.

I závěrečný den exkurze byl velmi pestrý. „Po prohlídce zákulisí legendárního Činoherního klubu s jeho ředitelem Tomášem Suchánkem, který promluvil nejen o historii divadla, ale především představil nové plány do budoucna, jsme měli možnost jako jedni z prvních diváků zhlédnout na dopolední generální zkoušce provokativní a momentálně velmi diskutovanou inscenaci Wernisch, kterou nastudoval režisér Jan Nebeský a po představení jsme dokonce debatovali s tvůrci a herci, jimž naši studenti Klára Hroudová a Tomáš Chudoba dokonce neváhali položit otázky,“ s potěšením konstatuje Pavla Bergmannová a dodává: „Shodli jsme se na tom, že ty tři společně a velmi intenzivně prožité dny nám všem přinesly nejen spoustu neopakovatelných zážitků, ale především pořádný kus inspirace pro další studium i vlastní tvorbu!

Text: Pavla Bergmannová