Zase ta Indie! Tentokrát jsme byli v Dillí…

  • Lenka Čápová
  • 07.12.2018
Opava, Delhi – Spolupráce Ústavu informatiky s indickými vysokoškolskými pracovišti v rámci KA1 programu Erasmus+ je v plném proudu. V rámci mobilit pedagogů působili od 19. do 30. listopadu pracovníci ÚI Anna Novotná a Kamil Matula na Shaheed Rajguru College of Applied Sciences for Women v Dillí.

Obrázek 1: Studenti Shaheed Rajguru College of Applied Sciences for Women připravili barevné přivítání přímo přede dveřmi našeho ubytování – nápis v hindštině znamená „srdečně Vás vítáme“ (foto: Mgr. Anna Novotná, Ph.D.).


Indie…exotická, asijská země s více než 1 miliardou obyvatel, pověstná barvami a ostrou, ale výtečnou kuchyní, bohatou kulturou a historií s mnoha tradicemi. Z filmů a fotografií je často vnímána jako špinavá, chudá a znečištěná. Pravdou ale je, že je jednou z nejrychleji se rozvíjejících zemí a mílovými kroky se posouvá dopředu. Snaží se bojovat s chudobou, přelidněností, znečištěním, korupcí a ekonomickou imigrací. Vítá nejen zahraniční odborníky, ale také jejich dobré rady či příklady dobré praxe. Zdejší vláda si uvědomuje, že je současná situace dlouhodobě neudržitelná a jedinou cestou k dlouhodobému, efektivnímu růstu je vzdělání. To potom podporuje v mnoha formách i s využitím mezinárodní spolupráce. 


V létě roku 2017 jsme s dvěma indickými univerzitami zahájili spolupráci v rámci programu Erasmus+. Výměnné pobyty studentů a pedagogů, podporované klíčovou aktivitou 1 programu Erasmus+, tyto mohou zvýšit vzájemné porozumění a získat příklady dobré praxe v různých oblastech. V letošním roce došlo k několika výměnám – v dubnu nás navštívili Dr. Payal Mago a Dr. Projes Roy z Shaheed Rajguru College of Applied Sciences for Women (University of Delhi), z druhé partnerské školy Bhilai Institute of Technology jsme v srpnu přivítali čtveřici odvážných studentů a koncem října nás navštívili také vyučující z Bhilai Dr. Vikas Pandey a Dr. Pawan Kumar Patnaik. Začátkem října zažil, přežil i užil Indii v Bhilai Dr. Miroslav Langer, a v tomto roce naposledy jsme od 19. do 30. listopadu působili na Shaheed Rajguru College of Applied Sciences for Women, University of Delhi, já společně s dr. Annou Novotnou. Na další studenty i pedagogy se u nás či v Indii mohou těšit až v dalším roce.


Obrázek 2: Aneb, když o vašem příjezdu ví skoro celé Dillí (foto: Anna Novotná).


První věcí, se kterou jsme se v Dilí potkali, a kterou bychom se měli naučit od našich indických přátel, je pohostinnost. Po celou dobu jsme se cítili jako diplomatická návštěva, o kterou bylo postaráno ve všech směrech a to i přesto, že jsme přijeli především učit. Hned u vstupu do areálu kampusu Shaheed Rajguru College nás přivítaly naše obličeje na plachtě přes celou bránu. V areálu jsme pak postupně naráželi na další postery s našimi fotkami a s informací o naší návštěvě. O tom, že o nás a naší spolupráci lidé věděli, svědčí i to, že jsme byli osloveni naprosto cizím kolemjdoucím při prohlídce monumentu Qutub Minar v centru města.


Také přivítání bylo pojato velmi slavnostně a tradičně. Studenti pro nás připravili kulturní vystoupení obohacené o tradiční sborový zpěv nebo tradiční tanec Bharatanátjam. V průběhu jsme byli obdarování také posvátným keřem, který má léčivé vlastnosti a ten jsme potom při odjezdu zasadili na pozemku kampusu. Naše pracovní a výukové povinnosti byly proloženy návštěvami nejslavnějších indických památek v blízkém okolí a poznáváním kampusu, jeho odborných pracovišť a vyučujících.


Viděli jsme tak monumenty přímo v Dillí a některé jiné v dojezdové vzdálenosti. Dokonce jsme byli pozváni na indickou svatbu a ochutnali jsme tradiční kuchyni. Ostatně, jiné než indické jídlo, jsme po celou dobu výjezdu neměli k dispozici, a proto nám nyní naše kuchyně přijde poměrně planá.


Obrázek 3: Ukázka tradičního indického tance při slavnostním zahájení našeho pobytu na Shaheed Rajguru College (foto: Anna Novotná).

Našim cílem, kromě naplnění výukových povinností bylo, vést diskusi nad naší spoluprací a dalšími možnostmi. Snažili jsme se především pochopit rozdílný vzdělávací systém, společenské, politické a administrativní poměry, z nichž téměř vše je od těch evropských odlišné. Kromě Dr. Payal Mago, ředitelky Shaheed Rajguru College, jsme se setkali také s vedením University of Delhi, (konkrétně nás přijal vice chancellor prof. Yogesh Tyagi a pro-vice chancellor prof. J. P. Khurana). Rozhovory s oběma pány, kteří jsou na špici vedení univerzity se čtyřista tisíci studenty, vedly k prohloubení touhy vzájemně spolupracovat.

Obrázek 4: Na indické svatbě… Anička v tradičním oděvu (sárí). (foto: Anna Novotná).

Dvanáct dní v kůži diplomatické návštěvy uběhlo jako voda. Poznávali jsme, vzdělávali, motivovali a snad i obohatili řadu studentů i vyučujících. Přednášeli jsme na mezinárodním workshopu Future Libraries: Emerging Trends, navštívili řadu míst, zažili chaotický provoz ve vozech s volantem na špatné straně, vyhýbali se posvátným kravám (nejen) na cestách a především jsme se snažili nasát co nejvíce informací o indické kultuře a společnosti, které bychom mohli uplatnit i u nás. Díky pohostinnosti Shaheed Rajguru College a všech kolegů, kteří se o nás vzorně starali, se nám Indie stala druhým domovem, kam se budeme rádi vracet.

Děkujeme všem, kteří nás tak vřele přijali a úžasně se o nás starali. Poděkování patří především Dr. Payal Mago, ředitelce Shaheed Rajguru College of Applied Sciences for Women, doktoru Projesu Royovi a jeho rodině, a všem z Shaheed Rajguru College, kteří nám věnovali svůj čas.


Text: Mgr. Kamil Matula, Ústav informatiky