Opavský páv – den třetí

  • Kamila Návratová
  • 17.05.2024
Poslední den 11. ročníku mezinárodního filmového festivalu Opavský páv se nesl zejména ve znamení vyhlášení výsledků festivalové soutěže. Přinesl ale i další zajímavé momenty. Dopoledne proběhla druhá část workshopu Color Gradingu a také fotografický workshop, zaměřený na tvorbu fotogramů.
Hlavní cenu festivalu si odnesl animovaný film Jitky Nemikinsové Světla. Ve festivalové soutěži se neztratili ani tvůrci Slezské univerzity. Tým 3. ročníku Audiovizuální tvorby uspěl se svým 48hodinovým cvičením Breakout v kategorii Experimentální film, Michael Klemm získal za svůj magisterský dokument Život pod koňskou silou Zvláštní cenu poroty a také Cenu diváků a Tadeáš Zajac si odnesl Cenu Asociace českých kameramanů za kameru ve filmu Restart. Nejlepším dokumentárním filmem se stal snímek Tripujem na chodníku absolventa Audiovizuální tvorby, dnes studenta FAMU, Radka Bartáka. Další ceny putují do Argentiny, Íránu a Německa.

Závěrečný galavečer zpestřili unikátním vizuálně-zvukovým projektem s názvem Chceme umírat Martin Ježek a Jaroslav Tarnovski. Tato živá kinematografická situace pro projekci Super8 a 16mm filmu, diapozitivy a elektroniku pracuje s filmem E. F. Buriana Chceme žít (1949) o vztahu proletářské dvojice Marie a Josefa v letech hospodářské krize a nezaměstnanosti, ve kterém se režisér pokusil spojit moderní výrazové prostředky s ideologickými kánony socialistického realismu. Jeho záměr ztroskotal. Martin Ježek s Jaroslavem Tarnovským tyto „trosky“ objevili a pokusili se na nich znovu vystavět kompozici o beznaděj a marnosti života. 

Absolutní závěr festivalu pak patřil afterparty, která proběhla v klubu Gottfrei. Zahráli na ní kapela T1m3land a DJ Leafur.

Výsledky festivalové soutěže:
nejlepší vzdělávací film
Karen Acuña, Marianela Giménez, Bianca Galarza, Geraldine Lugo, Benjamín Carrizo – Polymers (Argentina)

nejlepší animovaný film
Jitka Nemikinsová – Světla (Česko)

nejlepší experimentální film
Markéta Šustrová, Lukáš Jalůvka, Kryštof Kovařík, Jan Jakeš, Jakub Louda – Breakout (Česko)

nejlepší krátký film
Kiarash Dadgar – The Steak (Írán)

nejlepší dokumentární film
Radek Barták – Tripujem na chodníku (Česko)

nejlepší hraný film
Ido Gotlib – Fragmente Von Uns (Německo)

zvláštní cena poroty 
Michael Klemm – Život pod koňskou silou (Česko)

cena Asociace českých kameramanů
Tadeáš Zajac – Restart (Česko)

cena diváků
Michael Klemm – Život pod koňskou silou (Česko)

hlavní cena
Jitka Nemikinsová – Světla (Česko)