Do soutěže 11. ročníku festivalu Opavský páv se přihlásil rekordní počet filmů

  • Magda Procházková
  • 09.05.2024
Vydejte se na cestu světem filmového umění na Mezinárodním studentském festivalu Opavský páv, který se uskuteční od 14. do 16. května 2024 a nabídne projekce studentských filmů z celého světa i bohatý doprovodný program. Vstup na festival je zdarma.
V letošním roce padla další hranice – počet přihlášených filmů překonal tři sta. „Do soutěže festivalu se jich přihlásilo 304. Do soutěže bylo nakonec vybráno 40 snímků, mezi nimiž jsou například díla z Argentiny, Chile, Íránu, Polska, Německa, Španělska, Izraele, USA, Ukrajiny nebo Indie. Nechybí samozřejmě ani zástupci českých filmových škol.“ upřesňuje Monika Horsáková, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, který festival pořádá.

Filmy mezi sebou budou tentokrát soutěžit v šesti kategoriích, konkrétně Hraný film, Krátkometrážní hraný film, Experimentální film, Animovaný film, Dokumentární film a Vzdělávací film/film popularizující vědu a techniku. Bude rovněž udělena Cena Asociace českých kameramanů za práci s vizuální složkou filmu.

„Mezi porotci jsou profesionálové z oblasti české a slovenské filmové scény, vybírali jsme tak, aby šlo o osobnosti zabývající se různými oblastmi filmové a televizní tvorby. Letos v porotě zasednou dramaturg České televize a programový ředitel festivalu Kino na hranici Martin Novosad, scenárista a producent Rudolf Merkner, kameraman Ondřej Belica a producent, prezident Asociace českých kameramanů a digitální restaurátor Marek Jícha,“ vysvětluje Monika Horásková.

Festival tradičně nabídne bohatý doprovodný program. Těšit se můžete například na projekci filmu O malých věcech s debatou s jeho režisérem, Denisem Šafaříkem, čeká nás také audiovizuální workshop pro střední školy, workshop Color Gradingu pro pokročilejší tvůrce, fotografický workshop s Šimonem Pikousem, filmový kvíz, koncerty kapel Laokoon a Tim3land, DJ Leafura, scénicko-literární večer, zahrnující např. scénické čtení Pásma Guillauma Apollinaira v podání studentů Kulturní dramaturgie, autorská čtení básníků Jakuba Chrobáka, Radka Touše či Jakuba Perglera, vernisáž výstavy cityLOVE dua J3T o mizejícím geniu loci evropských měst, nebo hokejový turnaj v esportu. V rámci závěrečného galavečera se s unikátním vizuálně-hudebním projektem Chceme umírat představí Martin Ježek a Jaroslav Tarnovski.