Institut tvůrčí fotografie představil na mezinárodních fotografických festivalech v Bratislavě trojici výstav

  • Kamila Návratová
  • 09.11.2023
Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě se už tradičně zúčastňuje mezinárodních festivalů Měsíc fotografie a OFF festival v Bratislavě. Pro 33. ročník Měsíce fotografie připravil dvě výstavy. V Open Gallery uvádí ve dnech 4. - 30. 11. 2023 výstavu "Uvnitř. 33. rok Institutu tvůrčí fotografie FPF SU", sestavenou z nejnovějších klauzurních, bakalářských, diplomových a disertačních prací, které jsou tematicky zaměřeny na vnitřní život a život nejbližších lidí, vztahy, intimitu, na rozličné formy autorské sebereflexe, introspekce či arteterapie. Její součástí jsou i autorské knihy a závěrečné teoretické práce a projekce 24 autorských souborů.
Kurátory byli Vladimír Birgus a Ondřej Durczak, na přípravě výstavy se podíleli i Lukáš Horký, Lukáš Lsamla, David Macháč, Josef Moucha a Michał Szalast. Zahájení výstavy se zúčastnily stovky diváků včetně desítek vystavujících studentů a absolventů ITF, pedagogů ITF,  ředitele Měsíce fotografie a Středoevropského domu fotografie v Bratislavě Václava Macka a ředitelky Českého centra v Bratislavě Moniky Koblerové. Výstava “Uvnitř“ navázala na předchozí úspěšné skupinové výstavy ITF na minulých ročnících Měsíce fotografie – například Visegrád 30 roků po pádu Berlínské zdi (2019), Tři dekády. Institut tvůrčí fotografie 1990-2020 (2020), Opava Girls / Opava Woman (2021 a Tváří v tvář / Face to Face (2022). 
V pátek 3. listopadu 2023 byla v Polském institutu v Bratislavě otevřena výstava polské studentky ITF Iwony Germanek s názvem „Růžová neexistuje“. Výtvarně velmi silné portréty reagují na velmi závažné téma – boj autorčiny dcery s depresemi. Kurátor výstavy Arkadiusz Gola k výstavě uvádí „Růžová neexistuje – říká Iwona Germanek jako matka, umělkyně a fotografka. Říká to, co cítí a stejně jako tisíce dalších matek velmi dobře ví, co ta slova znamenají. Staví diváka před konkrétní fakt – boj dospívající dívky s depresemi. Dotýká se tématu, o kterém se mnoho lidí stydí mluvit, je pro ně příliš osobní, jen s obtížemi se k němu veřejně přiznávají a jen těžko snášejí pohledy blízkých i cizích a jejich tiché komentáře – nezvládli jste svoji vychovatelskou roli, ale je dobře, že se TO netýká naší rodiny.“ Kurátor společně s autorkou a vedoucím ITF Vladimírem Birgusem promluvili o projektu na vernisáži výstavy. Současně představili novou stejnojmennou knihu, kterou autorka nedávno vydala. 
Třetí výstava, kterou Institut tvůrčí fotografie v Bratislavě představil, probíhá na mezinárodním fotografickém festivalu Off festival Bratislava v bratislavské Kunsthalle. Výstava se koná v rámci čtrnáctého ročníku festivalu, tentokrát s názvem „Identita“. Z prací studentů a čerstvých absolventů Venduly Mlejnské, Wlasty Laury, Doroty Holubové, Daniela Hromady, Jagody Lasoty, Gabriely Eliáš a Sandry Sedlecké ji sestavila Štěpánka Stein a Ondřej Durczak. Tito kurátoři si letos dali za cíl najít a definovat témata tělesnosti, sexuality, ideálů, stereotypů, autoterapie, arteterapie a celkové identity člověka. Off festival byl za účasti stovek návštěvníků zahájen v pátek 3. listopadu v důstojném výstavním prostoru v Kunsthalle v Bratislavě. Následující den proběhly komentované prohlídky výstav. Expozici ITF komentovali oba kurátoři a autorky Vendula Mlejnská a Dorota Holubová.V rámci OFF festivalu probíhají i autorské expozice studentů ITF Jiřího Kociána a Ivo Žídka. V Českém domě v Bratislavě proběhla 3. listopadu diskuse o české a slovenské fotografické scéně po rozdělení Československa, které se zúčastnili Vladimír Birgus, Václav Macek a kurátorka Slovenské národní galerie Petra Hanáková. Pedagogové ITF připravili pro Měsíc fotografie i další výstavy – například Tomáš Pospěch sestavil expozice Jany Šturdíkové a Pavla Vavrouška a Štěpánka Bieleszová komorní výstavu dokumentárních fotografií Blanky Lamrové. 

Oficiální výstavy ITF vznikly s přispěním grantu Slezské univerzity v Opavě SGS/1/2023, IGS/2/2023 a IGS/3/2023.
Text: Ondřej Durczak
Foto: David Macháč, Vladimír Birgus a Ondřej Durczak