Jak jsem zažil, přežil i užil Indii

  • Lenka Čápová
  • 16.11.2018
Opava, Bhilai – Díky spolupráci navázané v rámci KA1 programu Erasmus+ se dvěma univerzitními pracovišti v Indii, vyjel na konci září dr. Langer z Ústavu informatiky na výukovou mobilitu do indického Bhilai Institute of Technology. Své dojmy, zážitky a náplň své návštěvy shrnul v řádcích a fotodokumentaci níže…
V sobotu 29. 9. krátce před čtvrtou ráno jsem vyrazil na 8000 km dlouhou cestu do indického Bhilai. Obavy z neznámého prostředí velmi daleko od domova se snoubily se zvědavostí a vzrušení z nových zkušeností a zážitků. Probudila se ve mně dávno zapomenutá stránka dobrodruha a cestovatele. 

První část cesty po evropském kontinentu probíhala přesně dle očekávání. Veškeré informace jsou přehledně zobrazeny na informačních tabulích a navigační tabule člověka dovedou tam, kam potřebuje. Z Prahy do Frankfurtu jsme sice odlétali s 15 minutovým zpožděním a ve Frankfurtu jsem odlet stihl tak tak, ale vše dobře dopadlo a já jsem se usadil do Airbusu A380, ve kterém jsem strávil bez deseti minut osm hodin. V Dillí bylo jasné, že jsem se dostal přece jen do jiného světa. Wi-Fi na letišti je zdarma pouze na omezenou dobu a pouze na relativně malý objem dat. Prostředí letiště je sice krásné, ale na cestu jsem se musel doptat. Pozitivní bylo, že na rozdíl od Evropy, kde mě bez ukázání indického víza pomalu nepustili ani na záchod, jsem se vízem prokázal pouze na imigračním a od té chvíle mé vízum nikoho nezajímalo.

Obrázek 1 Před přistáním ve Frankfurtu Obrázek 1 Před přistáním ve Frankfurtu
Čtyři hodiny čekání na letišti v Dillí jsem vyplnil brouzdáním, testováním placení kreditkou a občasným hovorem s rozličnými cestujícími. Mladý indický pár, který spolu mluvil anglicky, potvrdil, co jsem se dozvěděl od hostujících profesorů z Dillí – v Indii je tolik jazyků, že si lidé ze sousedních vesnic nerozumí.  
 

Obrázek 2 Postel z kufru na letišti v Dillí Obrázek 2 Postel z kufru na letišti v Dillí Obrázek 3 Sochy slonů - letiště Dillí Obrázek 3 Sochy slonů - letiště Dillí
Krátce po sedmé ráno jsme dosedli na runway v Rájpúru. Už před přistáním jsem měl značné pochybnosti, jestli jsem na správném místě. Rájpúr je hlavní a největší město indického státu Čhattísgarh. Okolí letiště však ničemu takovému nenasvědčovalo. V dohledu žádná zastavěná oblast, pouze nespočetná políčka. Runway končící zabláceným betonem a letiště velikostně srovnatelné s letištěm v Dolním Benešově – Zábřehu. Traktor táhnoucí schody k letadlu byl posledním hřebíčkem do rakve mého pocitu, že jsem na správném místě. Hlavou se mi honily myšlenky typu „V nejhorším případě jsem úplně na druhé straně, než mám být, čili cirka 2000 km od místa určení…“. První krůpějí naděje byl můj batoh, který doputoval tam, kam já. V příletové hale, kde na mě měl čekat člověk s cedulkou, nebyl nikdo takový vidět. V kruté depresi jsem procházel halu a hledal náznak papíru s mým jménem, leč marně (posléze jsem zjistil, že do budovy není jednoduché se dostat…). Při pátrání po interiéru letištní budovy jsem koutkem oka zahlédl člověka třímajícího kus papíru před letištní halou. Pár kroků zpět a celá budova se otřásla v základech, jak mi ze srdce spadl balvan velikosti alespoň Pradědu. Ano, byl jsem tam, kde jsem býti měl. Vřelé přivítání, uložení batožin do kufru auta a vstříc, což jsem v daný okamžik nevěděl, novému peklu. 
Obrázek 4 Před přistáním v Raipuru Obrázek 4 Před přistáním v Raipuru Obrázek 5 Tyto schůdky naštěstí nebyly pro cestující... Obrázek 5 Tyto schůdky naštěstí nebyly pro cestující...
Auta mají v Indii volant na špatné straně, byť se mnou Britové nesouhlasili. Usadil jsem se na místo, na kterém tedy v autě sedávám běžně. Poklidná jízda v areálu letiště mě ukonejšila a začal jsem konverzovat s profesorem Pawanem Patnaikem. Po opuštění areálu jsem velmi záhy nabyl přesvědčení, že zde můj život končí. Veškerá videa na YouTube z indického provozu na pozemních komunikacích jsou vskutku pravdivá! Pocit, že jediným pravidlem je „Kdo více troubí, ten jede“ umocňovala 110 kilometrová rychlost v městském provozu. Krávy kolem cest i na cestě prostě byly nedílnou součástí místního koloritu. Později jsem si však na tento způsob řízení zvykl, objevil jistá pravidla v chování a více se na cestě nebál. Nutno ještě podotknout, že jsem za celých 14 dní mého pobytu ani nezažil ani neviděl jedinou dopravní nehodu. Náhoda? Možná…
Obrázek 6 Krávy jsou prostě všude... Obrázek 6 Krávy jsou prostě všude... Obrázek 7 Přeprava materiálu. Kdyby tak nabral trochu větru... :D Obrázek 7 Přeprava materiálu. Kdyby tak nabral trochu větru... :D Obrázek 8 Motorka - dopravní prostředek pro celou rodinu! Obrázek 8 Motorka - dopravní prostředek pro celou rodinu!
Po příjezdu na hotel jsem si mírně vybalil, osprchoval a usnul. Tří hvězdičkový hotel oficiálně, dle nějakého turistického institutu z Dillí dokonce hotel s hvězdami čtyřmi, ale teplá voda ve sprše teče jen v určité hodiny. No, vedro je tu dostatečné, vlažná sprcha nevadí. V pondělí ráno, po nějaké snídani, mě vyzvedl kolega Pawan a odjeli jsme na univerzitu. Schůzka s vedoucí oddělení Informatiky Venkatou Padmavati Mettou, kterou znám z jejího působení na Slezské univerzitě na pozici post-doka  poněkud zamíchala s mou představou, co budu vlastně studentům přednášet. Z původně domluvených tří přednášek zůstaly pouze dvě a přibyly další. Změnám v programu však zdaleka nebyl konec. Zbytek pondělního dne jsem věnoval dokončení přednášek plánovaných na středu. Úterý byl svátek. 
Obrázek 9 Venkata Padmavati Metta Obrázek 9 Venkata Padmavati Metta
V úterý mě mí hostitelé vzali na nákupy na jedno tržiště v Rájpúru obklopené řadou obchodů a obchůdků. Novým zážitkem bylo zouvání se před některými obchody. Péče, kterou nakupujícímu prodavači věnují, je úžasná. Potřeba hotovosti v Indii je poměrně velká. Byť jsou na téměř každých dveřích loga rozličných společností vydávajících platební karty, ne všude zahraniční host svou kartu udá. Některé obchody, hotel, který se chlubí slovem „International“ v názvu nevyjímaje, nepřijímají mezinárodní platební karty, platba v Eurech je taktéž nemyslitelná a najít v Rájpúru či v okolí směnárnu je zhola nemožné.

Další dny se nesly v duchu setkání s vedoucími oddělení a institutů. Scénář byl vždy stejný. Byl jsem představen několika lidem, jejichž jména jsem zapomněl okamžitě, jak doplachtila k mým uším, načež jsem byl požádán o přednášku pro studenty daného institutu. Dokud se jednalo o technické obory, vždy jsme se dohodli na nějaké oblasti, ve které jsem mohl přednášet. Při setkání s vedoucí Institutu managementu jsem však ztratil pevnou půdu pod nohama. Naštěstí jen na chvíli. Dohodli jsme se na přednášce z oblasti aplikací umělé inteligence v ekonomii a na životním cyklu informačního systému z pohledu interakce zadavatelské a realizační firmy. Veškerý volný čas jsem tedy trávil na hotelu a pracoval na přípravě dalších a dalších přednášek.

Obrázek 10 S vedoucím Oddělení  managementu Obrázek 10 S vedoucím Oddělení managementu Obrázek 11 Oddělení aplikované informatiky Obrázek 11 Oddělení aplikované informatiky Obrázek 12 S částí kantorů oddělení informatiky. Obrázek 12 S částí kantorů oddělení informatiky. Obrázek 13 S děkanem institutu Obrázek 13 S děkanem institutu
Studenti jsou všude stejní. Mé přednášky v Indii se nikterak nelišily od těch „doma“. Vždy byli tací, které přednáška zajímala a interagovali s přednášejícím, tací, kteří si přednášku odseděli, i tací, kteří byli více zaujati vzájemnou komunikací. Těch posledních naštěstí nebylo tolik a po upozornění se ztišili. Velmi milým překvapením byli studenti Institutu managementu. Navzdory očekávání to byli nejpozornější studenti na mých přednáškách. 

Obrázek 14 Přednáška pro studenty managementu Obrázek 14 Přednáška pro studenty managementu Obrázek 15 Historie robotiky měla nejvíce posluchačů a vyvolala největší diskuzi. Obrázek 15 Historie robotiky měla nejvíce posluchačů a vyvolala největší diskuzi.
Samotnou kapitolou je indické jídlo. Byť jsem dostal průpravu již od Lufthansy při letu z Frankfurtu do Dillí, ostrost tamní kuchyně díky všudypřítomnému chilli je pro neotrlého přímo devastující. Při objednávání jídla na hotelu jsem vždy zdůraznil, že „No spicy“. Nevím a asi ani nechci vědět, jak by pálilo jídlo, kdybych tento požadavek neměl, protože i to „No spicy“ spolehlivě spálilo mé chuťové pohárky, jícen, žaludek… Nicméně, po několika dnech si člověk přivykne a konzumace ostrého jídla mi dělala menší a menší potíže. Asi už vše, co býti mohlo, bylo spálené.

Lidé, se kterými jsem se potkal, byli velmi milí. Sám jsem byl jistou atrakcí, neb jsem byl jediný člověk světlé pleti široko daleko. Místa, na kterých jsem se pohyboval, nebyla žádnou turistickou atrakcí. To, že se semnou chtěli fotit studenti, teda převážně studentky, mě nikterak neudivovalo, ale žádost o společnou fotografii v obchodě a na tržnici přece jen překvapila.

Obrázek 16 Studentky managementu. Obrázek 16 Studentky managementu. Obrázek 17 Studenti a kantoři informatiky Obrázek 17 Studenti a kantoři informatiky Obrázek 18 Před obchodem, kde jsem utratil asi 5 krát více, než jsem plánoval. Ten mladík po mé pravici by mi byl schopen prodat i mou vlastní maminku… Obrázek 18 Před obchodem, kde jsem utratil asi 5 krát více, než jsem plánoval. Ten mladík po mé pravici by mi byl schopen prodat i mou vlastní maminku…

Zažil jsem během svého pobytu mnoho. Přežil jsem dopravu. Přežil jsem jídlo, které jsem si rozhodně i užil. Zcela nezvyklé chutě a jejich kombinace, ve spojení s převážně vegetariánskou stravou, byly skutečným zážitkem. Užil jsem si přívětivosti lidí a spousty krásných zážitků z návštěv různých míst, jako je na zelené louce budovaný New Raipur, bílý tygr v ZOO v Bhilai, velké chrámy z bambusu, látek a polystyrenu postavené za několik dní na oslavy bohyně, jejíž jméno si samozřejmě nepamatuju a řady dalších. Koncem února jedu znovu a těším se.


Text a foto: RNDr. Miroslav Langer, Ph.D., Ústav informatiky

Obrázek 19 Typické stravování v Indii - na zemi, rukama z banánových listů. Večeře u jednoho z profesorů. Obrázek 19 Typické stravování v Indii - na zemi, rukama z banánových listů. Večeře u jednoho z profesorů. Obrázek 20 Uvnitř kampusu Obrázek 20 Uvnitř kampusu Obrázek 21 Uvnitř kampusu. Obrázek 21 Uvnitř kampusu. Obrázek 22 Je libo chrám za 10 dní? Obrázek 22 Je libo chrám za 10 dní? Obrázek 23 Z bambusu, látky a polystyrenu, není problém. Obrázek 23 Z bambusu, látky a polystyrenu, není problém. Obrázek 24 Uvnitř chrámu. Obrázek 24 Uvnitř chrámu. Obrázek 25 Ulice jsou v čase oslav plné barevných světel Obrázek 25 Ulice jsou v čase oslav plné barevných světel Obrázek 26 Noví studenti na aplikované informatice? Obrázek 26 Noví studenti na aplikované informatice?