Tomáš Gráf s kolegy vedl českou reprezentaci na astronomické olympiádě v Pekingu, přivezli pět medailí

• Lenka Čápová
  • 13.11.2018
RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D., proděkan pro informace a rozvoj Filozoficko – přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, vedl spolu se svými kolegy pětičlennou delegaci studentů na letošní 12. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (IOAA). Prestižní soutěž se konala v čínském Pekingu od 3. do 11. listopadu 2018. Český tým zaznamenal velký úspěch, celkem získal pět medailí.
Nutno zdůraznit, že Tomáš Gráf v prostorách naší fakulty opakovaně spolupořádá finále Astronomické olympiády určené středoškolským studentům. Připomeňme, že jen letos v březnu zde byli finalisté kategorie AB, v květnu se pak jednalo o finále kategorie CD.  „Bez těchto aktivit bychom takové úspěchy neměli,“ podotkl Tomáš Gráf, který se z Pekingu vrátil nadšený z úspěchu studentů, z celkové úrovně i atmosféry celé olympiády.

Tomáš Gráf je členem Ústřední komise Astronomické olympiády České astronomické společnosti (ČAS). Ta je spolu s naším Ústavem fyziky a MŠMT hlavní organizátorkou. Tomáš Gráf s ostatními kolegy z ČAS a vítězi minulých OA rovněž spoluvytváří zadání úloh.

Astronomická olympiáda, jejímž cílem je vyhledávání talentovaných žáků a rozvíjení jejich odborného růstu, se člení do jednotlivých kol a věkových kategorií a probíhá ve třech kolech. První kolo je školní, druhé krajské (korespondenční) a třetím je celorepublikové finále, které je prezenční. Do všech kategorií Astronomické olympiády se každý rok zapojí až deset tisíc žáků a studentů, české týmy pak pravidelně z mezinárodních astronomických olympiád  IOAA a IAO vozí medaile.

TEXT:  Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby