Mezi řádky Meziřádků!

  • Kamila Návratová
  • 11.11.2022
Šestnáctý ročník multižánrového Festivalu Na cestě s podtitulem Meziřádky ukázal Opavě pestré ztvárnění obyčejných lidských pocitů a prožitků v neotřelých formách. Uspořádali ho – jako již tradičně – studenti 3. ročníku oboru Kulturní dramaturgie v divadelní praxi Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a letos byl výrazný svou dramaturgií i autorskými projekty samotných studentů.
Festival slavnostně zahájil RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D., Mgr. Martin Tichý Ph.D., Mgr. Pavla Bergmannová, Mgr. Jana Cindlerová Ph.D. a Mgr. Hasan Zahirović Ph.D. Po zacinkání skleniček při slavnostním přípitku rozpohybovalo školní prostředí taneční představení The Urge, choreografky Ceren Oran. Performeři z taneční organizace MOVE Ostrava vtáhli diváky do umělcovy křehké, nikdy neutuchající touhy tvořit. Festival byl jejich poslední letošní zastávkou na turné po České republice. Následovala „Dramaturgická džemsešn“, talkshow studenta Kulturní dramaturgie Lukáše Szebesty, která naladila diváky na humornou notu. Zábavnou formou přiblížila dramaturgii, která je pro širokou veřejnost často velkou neznámou. Lukáš si pozval dramaturgyni Opavské kulturní organizace a zároveň uměleckou šéfku Staré arény v Ostravě (a rovněž absolventku Kulturní dramaturgie) Natálii Janyškovou a dramaturgyni činohry Slezského divadla v Opavě Alžbětu Matouškovou. První den zakončilo představení Les Ani Neví divadla Tom a Jeff. S černým humorem, v minimalistickém hereckém provedení a s velkou dávkou nadhledu herci předvedli, jak se všichni snažíme žít podle svého nejlepšího vědomí, ale ne vždy se nám to daří.
Druhý festivalový den byl ve znamení autorské tvorby studentů, poezie a hudby. Za smrtelnými hříchy se s performancí Sedm lidských hříchů návštěvníci vydali napříč Opavou, městským parkem i Obecním domem. Site-specific performativní procházka se odehrála dvakrát. Průvodci a zároveň i režiséři projektu Kateřina Rézi Szopová a David Zbořil zapojili diváky do performance vysokou mírou interaktivnosti. Na imerzivním divadelním projektu se podíleli studenti Janáčkovy konzervatoře, Slezské univerzity, Karlovy univerzity, Masarykovy univerzity, umělci z ostravské scény a další. V Galerii Eisler se návštěvníci mohli zaposlouchat nejdříve do Tetralogu autorské poezie Daniely Džorove Waldhans, Michala Škrobánka a smyčcové hudby Nagyho Árpáda a Jana Zlámala. Později pak také do poetického čtení Skrývám se meziřádky: „Byla to hodinová jízda plná autorského čtení, poezie, slamu a hudby. Občas jsme se zastavili ve vteřinách ticha či potlesku, ale jinak se jelo od začátku do konce. Mezi řádky mi bylo dobře společně s Barborou Seberovou, Joa Ferfeckou a moderátorkou Hanou Kučovou,“ zhodnotila své dojmy účinkující básnířka Kristýna Svidroňová. Druhý festivalový den dozněl hudbou v provedení violoncella Jana Hanouska a Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity v kostele sv. Vojtěcha.
Třetí den zahájila přednáškou o japonském vnímání prostoru a legendě o červené niti Ing. Mgr. Denisa Vostrá Ph.D. Symbol červené niti vedl až k představení Máma 22 autorky Džejny Hodžić o jednom z nejdůležitějších vztahů každé ženy – o vztahu se svou matkou. Součástí tohoto vztahu je i smrt, se kterou se hlavní postava musí vyrovnat. Inscenace vznikla v rámci projektu „Není nám to jedno“, který získal každoročně vyhlašovaný divadelní grant společnosti Dilia. Na inscenaci spolupracovali studenti oborů Kulturní dramaturgie, Multimediální techniky v Opavě a další tvořiví lidé. Dobrovolné vstupné věnovali tvůrci spolku Plzeňská zastávka z.s., který pomáhá lidem při ztrátě blízké osoby. Mořské panny, gymnastické kruhy, nákupní vozík v akci, divačka požádaná o ruku nebo taky prostě MiNiMPRO:malismus – rekvizity z Mámy 22 využili improvizátoři Richard Dobiáš, Tomáš Jelen Frantík a hudebník Pavel Hlaváček. 
Jak festival začal, tak i skončil – v pohybu. O bujaré vyvrcholení Festivalu Na cestě se postarala cimbálová muzika Konopjan. 
Součástí festivalu byly také tři workshopy – současného tance a floorworku, smíchoterapie a práce s loutkou. Celým festivalem nás provedla studentka Kulturní dramaturgie v divadelní praxi Kristýna Střelcová.
Děkujeme, že jste s námi na chvíli vnímali mezi řádky!

Kateřina Rézi Szopová & Iveta Bačkovská