Týden Akademie věd na FPF

  • Kamila Návratová
  • 09.11.2022
Přednášky, workshopy, exkurze, projekce či diskuze. To a mnohem více nabídnul opavský program druhého ročníku vědeckého festivalu Týden Akademie věd ČR 2022, který se uskutečnil ve dnech 1. 11. až 3. 11. 2022 v prostorách Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
Dopoledne ve znamení vědy trávili středoškoláci. Během prvního dne se třída Mendelovy střední školy z Nového Jičína zúčastnila přednášky s diskuzí Mgr. Kamila Matuly, Ph.D., který studenty vtáhnul do problematiky robotů a dronů v průmyslu 4.0. Po přednášce následovala exkurze robotických laboratoří, kde mohli účastníci vidět jejich fungování v praxi.  

O tom, že poezie není sprosté slovo, přesvědčila studenty Gymnázia Olgy Havlové z Ostravy Poruby Mgr. Monika Horsáková během projekce spojené s debatou, ke které si přizvala literárního historika Pavla Hrušku. Kromě promítání se gymnazisté zapojili také do připravených workshopů, během nichž se jim věnovali samotní studenti oboru Audiovizuální tvorba. V ateliéru se pustili do nahrávání podcastu, natáčení a následného střihu. Zkusit si mohli také práci s fotocitlivými materiály v temné komoře, odkud si odnesli i svůj vyvolaný snímek. Nechyběl ani návrat do dětství – díky plastelíně a příslušné technice si mladí návštěvníci vytvořili vlastní animaci.  

Samozřejmě nechyběl ani odpolední program, který už patřil všem bez ohledu na věk. Na jednom ze zajímavých workshopů se přítomní ocitli v kůži archeologa a pod vedením Mgr. Andrey Hořínkové, Ph.D. se seznámili s pravěkou historií. Mimo jiné si mohli osahat a zakreslit opravdové keramické nádoby či jiné pravěké nálezy. 

Do oblasti čtenářské a informační gramotnosti se ponořili ti, kteří navštívili poslední bod programu Týdne Akademie věd ČR na Filozoficko-přírodovědecké fakultě. Během přednášky nazvané Úvod do problematiky rychlého čtení a osobní práce s informacemi promluvil doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D., o tom, jak efektivně zrychlit čtení a zachovat jeho paměťové zpracování.  

Program byl skutečně pestrý a návštěvníci si ho jistě užili tak moc jako naši pedagogové a studenti!