Tradiční Noc vědců opět na FPF

• Kamila Návratová
  • 06.10.2022
Filozoficko-přírodovědecká fakulta se v rámci celorepublikové vědecko-popularizační akce Noc vědců, s letošním podtitulem Všemi smysly, otevřela pro veřejnost v nezvyklou denní dobu. Návštěvníci měli možnost se zúčastnit zajímavých workshopů, komentovaných promítání, přednášek či kvízů.
Prostory fakulty se v pátek 30. září 2022 podvečer naplnily davy lidí, pro které byl připraven bohatý program. V budově na Masarykově třídě celou akci odstartovala Hana Komárková s přednáškou Smradem jeden druhému protimyslnosti nečiň, během které v dobovém kostýmu představila problematiku nakládání s odpadem ve středověku.
Návštěvníci mohli ve svém vědátorství dále pokračovat v budově na Hauerově ulici, kde si ověřili, že fotografie se v dnešní době dá pořídit i bez foťáku a mobilu! Díky temné komoře a vlastní kreativitě se na chvíli cítili jako Man Ray a domů si odnesli památku v podobě hotového snímku (fotogramu). Na ty nejmenší pak v kinosále čekalo promítání animovaných filmů z celého světa.
Ústav informatiky nabídl nejen interaktivní ukázku robotů a dronů, ale umožnil nahlédnout také do speciálních laboratoří robotiky. Jaký je pohyb nebo pozorování okolí mimo naši realitu, zjistili ti, kteří dorazili na workshop, kde si mohli vyzkoušet realitu virtuální. Součástí bylo také zkoumání toho, co stojí za mutátory hlasu a technologiemi, které převádějí text do mluveného slova.
Budovu na Hradecké ulici provoněly čerstvé koláčky. Probíraly se zde totiž dosavadní závěry projektu Kulinární dědictví českých zemí. Jednalo se o spojení paměti, prezentace a edukace, což přítomné nutilo zapojit všechny smysly. A nechyběla ani samotná ochutnávka!
Posledním bodem programu bylo živé natáčení v ateliéru na Hauerově ulici. Návštěvníci měli možnost být součástí pilotního dílu nového pořadu Slezské univerzity Co by kdyby.
Celým večerem a brzkou nocí se nesla velmi příjemná atmosféra a my se už nyní těšíme, co nás čeká za rok.