Ochutnejte, poslouchejte, sledujte, přivoňte a sáhněte si

• Kamila Návratová
  • 25.09.2022
Těchto pět základních lidských smyslů můžete využít s netradiční kombinací, a to s vědou. I tento rok bude naše fakulta součástí celorepublikového festivalu s názvem Noc vědců, který proběhne v pátek 30. září 2022. A jelikož hlavní téma letošního ročníku zní Všemi smysly, program nabídne zajímavé popularizační přednášky, besedy, promítání, workshopy nebo kvíz. Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě otevře dveře malým i velkým nadšencům vědy už od 17 hodin.
V historické budově na Masarykově třídě se uskuteční přednáška na téma Smradem jeden druhému protimyslnosti nečiň. Můžete se dozvědět více o problematice nakládání s odpadem ve středověku a o tom, co se díky odpadu dozvídáme o každodenním životě obyvatel ve středověkém městě.
Pokud holdujete „hospodským“ kvízům, tak musíte určitě zavítat do nových prostor v suterénu rektorátu Na Rybníčku. Kvíz bude zaměřen na období středověku a otázky budou ve znamení symboliky barev, chuti a vůní.

Umělecké aktivity si pro vás připravil Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby, který sídlí na ulici Hauerova 4. Ve fakultním kinosále můžete se svou rodinou zhlédnout unikátní animované filmy z celého světa. Pro ty, kteří si budou chtít vlastnoručně ‚něco‘ vyrobit, bude nachystána fotokomora, kde vznikne fotografie, a to bez použití foťáku nebo mobilu!

O kousek výš, v budově na Bezručově náměstí 13, si pro vás informatici připravili workshop Šálení smyslů pomocí informačních technologií. Dozvíte se, jaké to je hýbat předměty a pohybovat se ve virtuální realitě, nebo přijdete na kloub technologiím, které často stojí za zmiňovanými „deep fakes“. A zkoušeli jste už někdy mutátory hlasu? Nezapomeňte se ještě zastavit v laboratořích robotiky, tam totiž budou probíhat komentované ukázky o tom, jaké smysly mají roboti.

Pokud holdujete mlsání, nesmíte chybět na gastronomickém workshopu v Návštěvnickém centru U Vavřince v areálu Hradecká 17. Kromě zmíněného workshopu bude připravena také přednáška, oboje na téma Koláč napříč českými zeměmi. Prezentovány budou dosavadní závěry projektu Kulinární dědictví českých zemí a účastníci budou moci zapojit všechny smysly v rámci přípravy některých z regionálních variant tohoto tradičního pečiva.

Přehledný program včetně odkazů na jednotlivé akce s přesným časem i místem konání naleznete zde