9. ročník festivalu Opavský páv zahájí dokument Let viny

• Kamila Návratová
  • 19.09.2022
Do soutěže letošního ročníku mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv se přihlásilo 142 filmů z celého světa. Festival proběhne v Opavě 10.–13. října v univerzitním areálu na Hauerově ulici, doprovodný program také v kostele sv, Janů a v ulicích města. Vstup na festival je tradičně zdarma.
„Svá díla poslali kromě tuzemských studentů filmových škol např. studenti z Kanady, Argentiny, Koreje, Číny, Španělska, Francie, Malty, Maďarska, Polska či Velké Británie,“ upřesňuje Monika Horsáková, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, který festival organizuje. Vítěze jednotlivých kategorií vybere festivalová porota, která letos zasedne v tomto složení: Jakub Felcman, Jan Gogola ml., Jana Bébarová, Rudolf Merkner, Martin Novosad, Ľudovít Labík. „Letos budeme cenu udělovat ve dvou nových kategoriích – Vzdělávací film a film popularizující vědu a techniku a Experimentální film. Zůstávají samozřejmě naše tradiční kategorie Hraný film, Krátký hraný film do 10 min., Dokumentární film, Animovaný film a Hudební videoklip. Svou cenu za nejlepší obrazové zpracování filmu udělí také Asociace českých kameramanů,“ dodává Monika Horsáková. Cenu budou tradičně udělovat i diváci.

Opavský páv nabídne jako obvykle bohatý doprovodný program. Ten budou organizátoři teprve upřesňovat. „Už nyní ale můžeme prozradit, že 10. října nabídneme venkovní projekci s výběrem nejlepších filmů z minulých ročníků. V rámci zahajovacího večera pak uvedeme 11. 10. v opavské premiéře dokument Terezy Tary Let viny. Následovat bude debata s autorkou. Opět samozřejmě chystáme tvůrčí dílny pro středoškoláky, filmové workshopy, další komentované projekce za účasti tvůrců a nově také debaty na aktuální společenská a kulturní témata, které proběhnou v kostele sv. Janů“, uzavírá Monika Horsáková.