Studium archeologie opět v Opavě

  • Kamila Návratová
  • 15.08.2022
Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity získala akreditaci na nový studijní program. Již od blížícího se akademického roku 2022/2023 nabízí studium programu Archeologie, a to hned ve dvou specializacích. Příjem přihlášek je spuštěn od 17. srpna do 17. září 2022.

Archeologické pracoviště je tradiční součástí Slezské univerzity již od roku 1995. Akademičtí pracovníci i studenti mají významné úspěchy jak na poli archeologických výzkumů, tak i v oblasti vědeckých projektů. Nyní se podařilo Ústavu archeologie získat novou akreditaci na bakalářský studijní program Archeologie a může tak navázat na dlouhotrvající tradici výuky nových archeologů. Zájemci o tuto oblast si mohou vybrat ze dvou specializací, a to Krajinnou archeologii nebo Archeologii středověku a novověku.  Nyní je možné podávat přihlášky ke studiu ještě pro akademický rok 2022/2023, a to do 17. září 2022. V případě obou specializací se jedná o bakalářské prezenční studium, u něhož je upuštěno od přijímací zkoušky.

Hlavním cílem obou profesně zaměřených specializací je výchova archeologických pracovníků na střední úrovni, která poskytuje dobré uplatnění ve všech typech institucí, jež mají větší či menší souvislost s archeologií. Takto kvalifikovaných pracovníků je v profesní sféře archeologie stále velký nedostatek. Studium proto klade velký důraz na praktické znalosti a dovednosti, jejichž získání umožňuje řada předmětů včetně dvanáctitýdenní odborné praxe na profesně respektovaných odborných pracovištích.

Specializace Archeologie středověku a novověku rozšiřuje studijní znalosti o problematiku novověku, která se aktuálně promítá v archeologické praxi. Prameny z období středověku a novověku totiž představují kvantitativně nejvýznamnější položku ve všech směrech archeologické činnosti. Specializace Krajinná archeologie navazuje na hlavní badatelské zaměření ústavu, tedy například na archeologii periferních sídelních oblastí či nerostné zdroje, přičemž se studenti seznámí s geografickými informačními systémy.

Absolventi získají ucelenou kvalifikaci na bázi teoretických i praktických poznatků, odpovídajících současné úrovni rozvoje vědního oboru. U studijního oboru Archeologie středověku a novověku absolvent získá zkušenosti a relevantní poznatky dané problematiky. U specializace Krajinná archeologie bude těžiště znalostí spočívat v oblasti dějin osídlení a jeho vztahu ke krajině. Uplatnění absolventů je široké, od vysokých škol, přes muzea, instituce obecné i archeologické památkové péče, orgány státní správy po oblast kultury a cestovního ruchu.

Více informací k přijímacímu řízení je k dispozici zde.