Student Ústavu informatiky získal 3. místo v prestižní soutěži SVOČ

• Lukáš Stavěl
  • 09.06.2022
V květnu letošního roku proběhl v Bratislavě 22. ročník Soutěže studentů vysokých škol ve vědecké činnosti v matematice a informatice (SVOČ). Do této soutěže se přihlásil také student Ústavu informatiky, Bc. Tomáš Michalovský, který ve své kategorii obsadil krásné třetí místo.

V letošním roce proběhl již 22. ročník Soutěže studentů vysokých škol ve vědecké činnosti v matematice a informatice (SVOČ), kterou vyhlašuje Česká matematická společnost a Slovenská matematická společnost. Prezentace a slavnostní ukončení proběhly na Stavební fakultě Slovenské technické univerzity v Bratislavě ve dnech 22.—24. května. Soutěž se orientuje na vybraná témata z matematiky a informatiky, která jsou hodnocena v osmi matematických a čtyřech informatických sekcích. Účastnit se jich mohou studenti VŠ, kteří se podílejí na zajímavých vědecko-výzkumných projektech. Nejprve musí vypracovat práci, ve které své zapojení, činnost, téma a výsledky popisují. Pokud jsou ve své kategorii vybráni, musí vše odprezentovat odborné komisi.

Soutěže se letos účastnil také Bc. Tomáš Michalovský, který aktuálně studuje ve 2. ročníku navazujícího magisterského studia obor Informatika a výpočetní technika na Ústavu informatiky. Se Svým tématem Zpracování TIL-Script konstrukcí soutěžil v kategorii I4 Aplikovaná informatika a softwarové inženýrství. I přes velmi kvalitní konkurenci obsadil krásné třetí místo, ke kterému mu gratulujeme… A zároveň jsme se Tomáše zeptali na pár otázek.

Tomáši, jaký je to pocit umístit se v takto prestižní soutěži na třetím místě, ještě když se jedná o vědeckou činnost při vysokoškolském studiu?

Jsem z toho velmi nadšen a jsem rád, že i další lidé z oboru v této práci vidí význam. Všichni soutěžící měli fascinující práce, a to jsou mé pocity silnější, jelikož jsem se umístil i přes takto silnou konkurenci.

Co Vás vedlo k tomu, zabývat se Zpracováním TIL-Script konstrukcí?

Asi před rokem mě oslovil dr. Marek Menšík, že hledá kolegu do výzkumného týmu, který se zabývá aplikací metod zpracování přirozeného jazyka a strojového učení s využitím TIL-Script konstrukcí. Uvedl mě do dané problematiky, vysvětlil vše potřebné, seznámil s cíli výzkumu a poskytl předchozí práce i další užitečné materiály. Téma mě velice zaujalo, a to především díky možnosti vzít určitou teorii, naprogramovat podle ní algoritmy a závěry si tak odzkoušet.

Mohl byste přiblížit, co vlastně TIL-Script konstrukce jsou, jaké mají teoretické či aplikované využití?

TIL-Script konstrukce jsou komputační variantou konstrukcí systému Transparentní Intensionální Logiky (TIL). Tyto konstrukce používáme k formalizaci vět přirozeného jazyka. Formalizované věci pomocí TIL-Script poté můžeme algoritmicky zpracovávat např. za účelem hledání nejobecnějších pojmů nebo stavby topologické mapy prostředí. Systém TIL má široké využití v oblasti formálních jazyků, logiky a sémantiky, a lze je i aplikovat pro komunikaci v multiagentových systémech. Samotný TIL-Script nabízí jednoduchý zápis komplexní logiky, a proto si ve specifických případech své uplatnění určitě najde.

Co Vás v nejbližší době v rámci Vašich vědeckých aktivit čeká, a čím byste se rád zabýval dál?

V pondělí 30. května jsme naši práci prezentovali také na konferenci v Hamburku. A následně se vydáváme na stáž na Jyväskylskou univerzitu ve Finsku, kde budeme pokračovat v naší výzkumné práci a společně s finskými kolegy rozvíjet téma a myšlenky z předchozího zkoumání.

Jaké jsou Vaše studijní cíle?

Nyní se především musím soustředit na dokončení magisterského studia a diplomové práce, ve které se zabývám počítačovým viděním a kolaborativní robotikou. Poté bych rád nastoupil na doktorské studium, ale jakým směrem se vydá si zatím nejsem zcela jistý. Chtěl bych však zůstat u oblastí aplikované informatiky.

Ještě jednou Tomášovi moc gratulujeme k úžasnému výsledku a děkujeme za reprezentaci na prestižní soutěži. Zároveň mu přejeme úspěchy jak při studiu, tak v již nyní úspěšné našlápnuté vědecké kariéře.

Mgr. Kamil Matula, Ph.D.

Tomáš Michalovský (uprostřed) po vyhlášení vítězů v kategorii I4 soutěže SVOČ
zdroj: Fotogalerie soutěže SVOČ, http://math.sk/svoc2022/#fotogaleria

Diplom Tomáše Michalovského za 3. místo v kategorii I4 na soutěži SVOČ
zdroj: osobní archív Tomáše Michalovského.