Galerie Breda se v listopadu proměnila v ateliér s malířskými stojany a přednáškami

• Lenka Čápová
  • 05.11.2018
Centrum multimediální tvorby (CMT) Filozoficko – přírodovědecké fakulty (FPF) Slezské univerzity v Opavě a Střední škola průmyslová a umělecká Opava pokračují ve spolupráci na své prezentaci v Galerii Breda. Ta se nachází v prvním podlaží (poblíž pobočky České pošty) ve Společenském a obchodním centru Breda & Weinstein v Opavě, jehož vedení prostor galerie naší fakultě již delší dobu poskytuje.
Listopad bude patřit výjimečné akci výše jmenované střední školy, která zde chce tento čas vyplnit tzv. veřejnou výukou. V praxi to znamená, že se Galerie Breda změní v ateliér s malířskými stojany, na nichž budou studenti kreslit. Jejích díla pak budou ihned po dokončení průběžně instalována na zdech galerie. Jinými slovy: jedná se o výstavu tak trochu naruby, neboť začíná „z ničeho a končí vším“.

Souběžně zde bude probíhat výuka jako ve školní třídě. „Rozvrh vyvěsíme ke vstupu ze dne na den, chceme, aby vše plynulo volně, aby to žilo, “ uvedl ak. mal. Lubomír Anlauf - zástupce ředitele pro uměleckoprůmyslové obory.

V programu má své pevné místo i Filozoficko-přírodovědecká fakulta, kterou zde budou středoškolským studentům – potencionálním zájemcům o studium u nás – představovat členové CMT, pedagogové a studenti.

Do prostor galerie je na přednášky, workshopy i přímou výuky kresby zvána rovněž široká veřejnost.

Spolupráce FPF a Střední školy průmyslové a umělecké Opava začala v Galerii Breda letos v červnu výstavou studentských maturitních prací, jež měla značný ohlas. V dubnu 2018 členové CMT pořádali  přednášku zaměřenou na studijní programy a studijní obory, jež jsou středoškolským studentům této umělecké školy blízké: tvůrčí fotografie, multimediální techniky a audiovizuální tvorba.

TEXT: Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby