Studenti AVT na masterclass s autory filmu Kdyby radši hořelo

• Kamila Návratová
  • 09.05.2022
Studenti naší fakulty se ve Zlíně účastnili čtyřdenní dílny s kameramanem Matějem Piňosem a režisérem Adamem Kolomanem Rybanským – autory snímku Kdyby radši hořelo, který reprezentoval Českou republiku v programu Panorama na letošním 72. MFF Berlinale.
Worskshop zahrnoval komentovanou předpremiérovou projekci filmu Kdyby radši hořelo, debatu s autory doplněnou ukázkami z filmů o kameramanské tvorbě, přípravy natáčení etudy a vlastní praktické natáčení etudy v supervizi obou tvůrců.

Šlo o společný workshop pro posluchače FAMU International, Ateliéru Audiovizuální tvorba FMK UTB a Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby FPF SU v Opavě. „S nápadem pořádat kameramanské masterclass pro studenty všech tří škol přišel Jakub Felcman loni. Naši studenti se tak mohli i v průběhu lockdownu zúčastnit on-line debat s uznávanými kameramany Chrisem Seagarem, Kirsten Johnson a Tomaszem Wolskim. Jakub už tehdy přišel i s ideou, že by se některé dílny mohly konat mimo Prahu. První proběhla teď ve Zlíně a další by se měla uskutečnit u nás v Opavě,“ upřesňuje vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Monika Horsáková. „Z našeho ústavu se dílny účastnili tři posluchači. Věřím, že workshop jim otevřel nové profesní obzory a zároveň jim umožnil navázat nové kontakty,“ uzavírá.

Foto: ÚFTRT