Čtvrtý ročník Workshopu Informatika v praxi úspěšně za námi

  • Lukáš Stavěl
  • 14.12.2021
Již čtvrtý ročník Workshopu Informatika v praxi sice s malým zpožděním, ale přesto po krátké odmlce navázal na již podzimně-zimní tradici na Ústavu informatiky. Studenti i akademičtí pracovníci (nejen) Ústavu informatiky se tak setkali s odborníky z praxe a 6. a 7. prosince si vyslechli zajímavé přednášky o tom, jak to funguje v IT firmách. I přes všechna úskalí epidemiologických omezení, opatření a karantén byla účast na workshopu vysoká. Kdo mohl, přišel osobně a většinou vydržel až obdivuhodně dlouho, kdo nemohl, připojil se online, a i touto cestou si jistě odnesl řadu zajímavých a užitečných informací.

V rámci této na Ústavu informatiky tradiční akce bylo možné vyslechnout přednášky a účastnit se dvou praktických workshopů třinácti odborníků z devíti firem z celé České republiky. Přednášky a workshopy se věnovaly mnoha tématům z různých IT oborů, ať už se jednalo o softwarově definované sítě, řízení přístupu v tradičních a moderních počítačových sítích, hackerské útoky, a moderní trendy ve vývoji aplikací. Další přednášky se věnovaly např. microservice architektuře, testům vyvíjených aplikací, nebo třeba přednáška „Jak se stát programátorem za 20 minut?“, v rámci které si posluchači mohli naprogramovat legendární hru Pong. Během praktických workshopů jsme se dověděli, co je to mockování, a jak se pracuje s moderním vyhledávacím prostředkem ElasticSearch. V neposlední řadě byly přednášky zaměřeny na databáze, internet věcí, ale také na trh práce a nejžádanější pozice v IT. Studenti tak mj. získali cenné informace o tom, jaké znalosti je třeba prohlubovat, vedení ÚI zase, na jaké trendy se zaměřovat ve výuce.

V rámci workshopu přednášeli odborníci ze společností Viavis a.s., Atos IT Solutions and Services spol. s r.o., TietoEVRY, Chech Point Software Technologies, Ltd., Adastra, Dun&Bradstreet Czech Republic, a. s., ICZ, Quadient a ALEF NULA, a.s. Velice nás potěšilo, že mezi přednášejícími jsme mohli přivítat také naše absolventy, kteří se tak alespoň na chvíli vrátili na půdu své alma mater, a také nám vyjádřili svou radost a dali i podnětnou zpětnou vazbu k zaměření IT výuky.

Workshop jsme letos pořádali hybridně, tedy většina příspěvků proběhla prezenčně, čtyři jsme však mohli nabídnout pouze online. Všechny však byly velmi zajímavé. Všem přednášejícím ještě jednou děkujeme za čas, který věnovali samotné přednášce i její přípravě. Těšíme se na setkání zase v dalším ročníku Workshopu informatika v praxi, který spojuje IT teorii s praxí.

Dr. Radka Poláková