Němčina jako vyučovací a kulturní jazyk / Deutsch als Unterrichts- und Kultursprache

• Kamila Návratová
  • 25.10.2021
1. Pedagogické setkání
Účastníci z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Německa po tři dny diskutovali na téma podpory důležité role německého jazyka v moderní Evropě, na téma výuky němčiny jako cizího jazyka a informovali se navzájem o stavu a možnostech finanční podpory menšinového školství.
V rámci konference se konal celodenní mezinárodní workshop Němčina jako vyučovací a kulturní jazyk, v rámci kterého zazněly přednášky odborníků z Maďarska, Polska, Slovenska a České Republiky, doprovázené dlouhou a zajímavou diskuzí, interaktivními aktivitami, hrami a praktickými ukázkami.
Součástí konference byl také kulatý stůl Benchlearning – když se školy učí od sebe navzájem: Jak plánovat, pojmout a provést úspěšný benchlearningový projekt, kterého se zúčastnili učitelé, ředitelé škol, odborníci z aplikační sféry a zástupci fakulty s cílem sdílení příkladů dobré praxe, a také již tradiční Stammtisch – setkání metodiků a učitelů německého jazyka, na kterém se účastníci z řad učitelů z Moravskoslezského kraje a zahraniční hosté navzájem informovali o připravovaných akcích, soutěžích, vzdělávacích programech a dalších aktivitách v oblasti výuky cizích jazyků.
Organizátory tohoto nového formátu sdílení zkušeností byli Ústav cizích jazyků a Jazykové, kulturní a metodické centrum ProLingua spolu s Gymnáziem Thomase Manna v Praze a Shromážděním německých spolků V České republice.

Jana Nálepová, Gabriela Rykalová