Opavský páv nabídne studentské filmy, unikátní hudebně-vizuální projekt i předpremiéru 1. dílu nového seriálu České televize

  • Kamila Návratová
  • 08.10.2021
V úterý 12. října odstartuje 8. ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv. Už dopoledne proběhnou tradiční workshopy pro střední školy a další zájemce, na nichž budou si moci účastníci vyzkoušet vysílání z televizního studia, plastelínovou animaci, tvorbu fotogramů nebo malování světlem. Slavnostní zahájení pak proběhne večer. Na programu je mimo jiné projekce dokumentárního snímku jedné z porotkyň letošního ročníku Petry Nesvačilové Vojna Ztohoven a projekt Mikuláše Odehnala aka Lišaje, který je jedním z respektovaných hudebních umělců na poli experimentální elektronické hudby, a vizuálního umělce Jana Šrámka.
„Společně představí hudebně-vizuální projekt Special circumstances II,“ uvádí vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Monika Horsáková. „Projekt navazuje na dlouhodobý zájem Jana Šrámka o mizející části tuzemského veřejného prostoru a architektury,“ dodává. Autorská publikace Special circumstances, která stála na počátku projektu s Lišajem, vznikala ve spolupráci s historičkou umění Janou Kořínkovou a lokálními iniciativami zabývajícími se ochranou děl z období let 1945–1989 ve veřejném prostoru. Stejně jako kniha se i AV projekt zabývá odstraněnými, zdemolovanými, či v lepším případě přesunutými, výtvarnými díly, které tvořily součást veřejných prostranství a architektury v dobách socialismu. Special circumstances II tak lze chápat jako audiovizuální exkurzi po zaniklých místech tuzemské kulturní krajiny.

Až do čtvrtka 14. října 2021 pak budou následovat jak projekce soutěžních filmů, tak doprovodný program festivalu. „Vzhledem k množství přihlášených filmů jsme do programu projekcí mohli zařadit pouze ty, které prošly do užšího výběru poroty. Všechny uvedené filmy se tedy v hodnocení umístily ve svých kategoriích na čelních místech,“ vysvětluje Monika Horsáková. 

Festivalová porota letos zasedla ve složení herečka a režisérka Petra Nesvačilová, režisér Radim Špaček, vedoucí Ateliéru animované tvorby UTB ve Zlíně Lukáš Gregor, dramaturg ČT Martin Novosad, producent a scenárista Rudolf Merkner, kameraman Marek Jícha a animátorka Elen Mrázová. 

Festival vedle projekcí nejlepších soutěžních filmů nabídne také profesní workshopy či prezentace věnované kontaktnímu nahrávání zvuku, autorskému právu v oblasti filmové hudby a práci s hudebními bankami, dramaturgické přípravě textů prezentujících film či dokumentární tvorbě. „Všechny workshopy jsou otevřené i pro veřejnost, přihlásit se na ně lze prostřednictvím webových stránek festivalu,“ konstatuje Monika Horsáková. Součástí doprovodného programu bude debata s Radimem Špačkem, režisérem připravovaného nového seriálu České televize Stíny v mlze, a také festivalová projekce 1. dílu tohoto seriálu. „Díky vstřícnosti České televize můžeme návštěvníkům festivalu nabídnout kompletní 1. díl v předpremiéře. Seriál se bude na obrazovkách ČT vysílat až v roce 2022,“ konstatuje Monika Horsáková. Festival ukončí závěrečný galavečer, na kterém budou vyhlášeni vítězové kategorií, celkový vítěz, laureát divácké ceny a také ceny Asociace českých kameramanů, a také koncert indiepopové kapely Prázdniny. 

Opavský páv se koná v areálu Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě na Hauerově ulici. Vstup na celý program je tradičně zdarma. Návštěvníci musí dodržovat aktuální protiepidemická opatření.