Nenechte si ujít přímý přenos koncertu Essential Changes z DOXu

• Kamila Návratová
  • 07.06.2021
V pondělí 7. 6. v 19.30 proběhne streamovaný přímý přenos koncertu Ostravského centra nové hudby z pražského Centra pro současné umění DOX nazvaný Essential Changes. Přímý přenos a jeho stream jsou absolventským projektem studentů navazujícího magisterského studia oboru Audiovizuální tvorba Jana Spisara a Arnošta Holana.

Oba absolventi se už od jarního lockdownu věnují živým přenosům kultury – na kontě mají přes dvě desítky koncertů Janáčkovy filharmonie Ostrava nebo debat, inscenovaného čtení či předsstavení z ostravské Komorní scény Aréna. Pro zakončení svého magisterského studia se rozhodli využít svých zkušeností z živých přenosů klasické hudby a připravit živé vysílání výjimečného koncertu soudobé hudby.

Hudební večer bude zaměřen na proces zásadních změn hudebního projevu v dílech Johna Cage, La Monte Younga, Petra Kotíka a členů hnutí FLUXUS: Yoshiho Wady a Benjamina Pattersona. Změny, s nimiž tito autoři přišli, spočívaly v odmítnutí principů pozdního romantismu: formy, harmonie, melodie, ale i samotného konceptu koncertního provozu. Namísto tradičních prvků hudební kompozice nastupuje ticho a zaměření se na zvuk a prožitek související s jeho vnímáním, podoba koncertu získává svobodnější tvář performance. Na koncertě se v tomto unikátním programu vedle Ostravské bandy představí také klavírista Ivo Kahánek a sopranistka Irena Troupová.

Vzhledem k současným epidemiologickým opatřením pořadatelé do oběhu uvolnili pouze 100 kussů vstupenek! Koncert tak bude pro širší publikum dostupný právě prostřednictvím live streamu přenosu, a to na YouTube, Facebooku a Instagramu Ostravského centra nové hudby a FB Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby.

Program /

Yoshi Wada: Lip Vibrators (1973)

La Monte Young: Composition 1960 #7 (1960)

John Cage: Concert for Piano and Orchestra (1957–58)