Nový díl Ostravských kulturních stop se věnuje unikátní knize Viktora Koláře a Jaroslava Žily

• Kamila Návratová
  • 17.05.2021
V rámci spolupráce Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby a ostravského spolku Fiducia vzniká seriál Ostravské kulturní stopy. Jde o jakousi filmovou kulturní kroniku města, jež pátrá po zajímavých místech spjatých se zásadními, zatím však nepříliš známými či medializovanými kulturními fenomény Ostravy.
„Vyrobili jsme již čtyři díly tohoto seriálu, přičemž aktuální čtvrtý se věnuje kultovní knize Viktora Koláře a Jaroslava Žily Ostrava – obležené město,“ upřesňuje vedoucí ústavu a režisérka snímků Monika Horsáková. V polovině devadesátých let dostal fotograf Viktor Kolář od ostravského magistrátu dotaci na vznik reprezentativní publikace, ve které měl shromáždit snímky dokládající jeho ojediněle vnímavý pohled na rodné město a doplnit je verši Jaroslava Žily. „Vznikla mimořádná publikace, která nebyla tradiční barvotiskovou propagační knihou, ale citlivou uměleckou výpovědí o Ostravě. Tehdejšímu vedení města se ovšem nelíbila, označovalo ji za ,černočernou‘, radním se nezdála pro prezentaci moravskoslezské metropole vhodná, a tak téměř celý náklad skončil ve skladu,“ konstatuje Monika Horsáková. Do knihkupectví šlo jen asi 100–150 kusů z už tak malého nákladu 1 000 kusů, kniha se proto během let stala nedostupnou raritou. Jak tato dnes kultovní kniha vznikala? A jaké bylo její přijetí? V čem je ojedinělá a jak její kvalitu prověřil čas? O tom hovoří v Ostravských kulturních stopách fotograf Viktor Kolář a literární historik Pavel Hruška.

Ostravské kulturní stopy: Ostrava – obležené město

K zhlédnutí na youtube jsou již 4 díly Ostravských kulturních stop. Kromě nejnovějšího pořadu o knize Ostrava – obležené město jsou již z cyklu Ostravské kulturní stopy k zhlédnutí tyto snímky:

KAVÁRNA ELEKTRA – Flamendři, umělci, honorace i podsvětí, Voskovec a Werich a další známé i zapomenuté osobnosti – ti všichni se setkávali ve slavné prvorepublikové kavárně v centru Ostravy. Více o kulturním kvasu v kavárně Elektra s publicistou a básníkem Ivanem Motýlem.

PODCHOD POD FRÝDLANTSKÝMI MOSTY – Martin Mikolášek hovoří o výstavě neoficiální kultury v roce 1989 s názvem Ahoj, lidi a formování výtvarné skupiny Přirození.

„OSTRAVSKÝ DONBAS“ ANEB NOVÁ HUŤ V KRÁSNÉ LITERATUŘE – Literární historik Pavel Hruška vás zasvětí do obrazu ostravské Nové huti v literární produkci 50. 60. i sedmdesátých let a seznámí vás třeba i s autory, kteří o ostravské huti nejen psali, ale také v ní pracovali.

„Za pomoc a cenné historické podklady při přípravě Ostravských kulturních stop děkujeme Archivu města Ostravy a archivu České televize, Televizního studia Ostrava. Děkujeme také všem dalším institucím a osobám, které nám poskytují materiály, všechny uvádíme v titulcích pořadů,“ říká Monika Horsáková. „A díky patří také studentovi navazujícího magisterského studia oboru Audiovizuální tvorba Janu Vlčkovi, který se na seriálu podílí kameramansky, a samozřejmě Iloně Rozehnalové, předsedkyni spolku Fiducia, která se o celý projekt stará produkčně a má na starost také rešerše,“ dodává.

Na fotce je fotograf Viktor Kolář s knihou Ostrava – obležené město